Napüdvözlet – Indítsd a napod jógával!
A napüdvözlet – mikor, hogyan és mennyit?
Régen, még az izzók, azaz a lámpa feltalálása előtt szokás volt a nappal kelni és feküdni. Ez adhatott egyfajta rítust vagy ritmust a természet működéséhez való kapcsolathoz. Itt Közép-Európában a téli hónapban taposva egyre kevesebb napot látunk, de ez annál jobb idő a belső nap felkeltésére.
Az ősi jógik azt tanították, hogy mindegyikünkben egy másolat van világról, megtestesítve “folyókat, tengereket, hegyeket, mezőket … csillagokat és bolygókat … a napot és a holdat” (Shiva Samhita, II.1-3). A külső nap – állításuk szerint – valójában a saját “belső napunk” jelképe, amely belső vagy spirituális szívünknek felel meg. Itt található a tudat és a magasabb bölcsesség (dzsana) székhelye, és egyes hagyományokban a megtestesült én (jivatman) lakóhelye. Ezért is fontos, hogy kapcsolatba kerüljünk a szívünkkel, azaz a belső napunkkal.
A Sūrya (szanszkrit eredetű) napot, napistent jelöli, a Namaskar pedig az üdvösség, üdvözlet, a szív előtti meghajlást.
Ebből a szókapcsolatból született, az egyik legismertebb jóga gyakorlatsorozat, a Surya namaskar, angolul a Sun Salutation azaz a napüdvözlet.
Aki valami módon már kapcsolatba kerül a jógával, biztosan hallott róla. Megannyi oktató videó, leírás is található az interneten, de ha tökéletesíteni szeretnénk a testtartásunk, érdemes elmenni jóga órára, esetleg személyesen felkeresni egy oktatót. Nézd meg legjobb jógastúdiók budapesten listáját, ahol gyakorolhatod a napüdvözletet, akár online formában is.
Mivel nem egy ördöngösségről beszélünk, otthon is elsajátítható az alapja, és máris lehet érezni néhány gyakorlás után a pozitív hatását.
Ez egy 12 gyakorlatból álló jóga sorozat, amely a tudatot fókuszálttá, a testet pedig ellazulttá teszi. Igazából többféle verziója van, az Ashtanga jógában van A és B verziója, de saját verziót is felépíthetünk, néhány instrukció betartásával.
Ezt a gyakorlat sorozatot célszerű többször ismételni, ahogy az időnk engedi. 3, 7, 9 de akár a 108-szori ismétlés is elég népszerű. A 108-as szám több vallásban, a hinduizmus és a buddhizmusban is szakrális értékkel bír. A malákon (buddhista imafüzér) is 108 szem van, a kisebb karkötőkön meg a fele, azaz 54.
A napüdvözlet élettani hatásai
A pozitív hatása az egész testre jellemzőek. Egyes ászanák ellentétpárokban vannak, ezt megfigyelhetjük amikor a gerincet homorítjuk (Kobra póz), utána domborítjuk (Lefelé néző kutya póz). Ennek a lényege a gerinc és a derék teljes átmozgatása, nyújtása. Ugyanígy a ki és belégzés minden pózban adott. A test és a légzés összehangolása, segít a relaxált állapot megteremtésére.
Néhány a napüdvözlet pozitív hatásai közül:
- Segít fenntartani a szív- és érrendszeri egészséget
- Serkenti az idegrendszert
- Segít az izmok nyújtásában, hajlításában és tonizálásában
- Kiváló gyakorlat a fogyás kezeléséhez
- Erősíti az immunrendszert
- Fokozza a kognitív funkciókat
- Javítja az általános egészségi állapotot, erősíti a testet és ellazítja az elmét
Ha már ennyi előnyös hatása van, próbáljuk ki bátran. Érdemes a reggeli órákban, a nappal felkelve, vagy vizualizálni a belső napunkat, és így gyakorolni.
Hétköznapokon és hétvégén is gyakorolhatunk
Tényleg nagyon pozitív hatása van az életünkre, ha beültetünk egy egészséges szokást. Ha sietősek vagy stresszesek a hétköznapjaink, akkor is ragadjunk ki a reggelünkből 5-10percet amikor magunkra tudunk figyelni. Legyen az egy reggeli tea készítés, meditáció, napló írás, vagy a napüdvözlet gyakorlás. Ha 5 percünk van, akkor háromszor legalább elvégezzük, hétvégén pedig belemélyedhetünk a többszöri ismétlésbe.
A lényeg a tudatos relaxáció! Legyünk éberek és ellazultak.