Hormonjóga gyakorlatok a változókorra
A változókor minden nő életében bekövetkezik. Általában 50 éves kor fölött kezdődik, de sok tünete már előbb észlelhető. A hormonjóga gyakorlatok kitűnően enyhíthetik a kellemetlen tüneteket, melyeket Dinah Rodrigues brazil pszichológusnő és jógaterapeuta fejlesztett ki. Könyvet is adott ki ebben a témában, amely a “Hormonjóga – Természetes egyensúly a változókorban” címet kapta.
A gyakorlatokat különböző módszerek keverékével (Hatha-jóga, kundaliai-jóga és buddhista meditációs technikák) – fejlesztette ki. Gyakorlatsora könnyen megtanulható, nem igényel különösebb hajlékonyságot vagy tapasztalatot a jógázásban és mi több, elég csupán napi fél órát rászánni, A tudatos életmód fontos része a jóga, így ezen gyakorlatok minden dolgozó nőnek könnyedén a napi programjába illeszthetőek.
A változókor
A változókor a nőknél általában 45 és 60 év között jelenik meg. A folyamat során elsősorban hormonális változások mennek végbe, a petefészek lassú kimerülése, valamint az ösztrogén és progeszteron hormonok termelődésének megszűnése következtében.
Fizikai, mentális és lelki szinten a következő kellemetlen tünetek jelenhetnek meg:
- a menstruációs vérzés kezdetben rendszertelenné válik, végül teljesen elmarad
- hőhullámok, izzadás
- feszültség, szorongás, depresszió
- alvászavar, fáradékonyság
- koncentrációs zavar
- libidó csökkenés, hüvelyszárazság
- fejfájás
Hormonjóga gyakorlatok a változókor tüneteinek késleltetésére, enyhítésére
Dinah Rodrigues egyedülálló gyakorlatsorozata serkenti a hormontermelő mirigyek működését, stimulálják a petefészkek, a pajzsmirigy és a mellékvesék működését. Légzőgyakorlatai hatással vannak az agyalapi mirigyre – vagyis a hipofízisre, amely a test egész hormonrendszerének az irányítója, valamint a mély hasi légzés hatására javul a medencei szervek vérellátása és oxigénnel történő ellátása.
Akár otthon akár a legjobb budapesti jógastúdiók egyikében gyakorolsz, a következő gyakorlatok mindenképpen jótékony hatással lesznek a testedre.
- Matszjendra ászana ( Csavaró ülés)
- Maha ászana ( Oldalsó nyújtás)
- Keleti imatartás
- Szupta Vadzsraszana ( Gyémántülés) – a petefészek megnyújtására
- Dhanur ászana
Amennyiben nem vagy biztos a gyakorlatok helyes elvégzésében, kérj segítséget egy profi oktatótól az esetleges sérülések elkerülése végett. Egészségügyi panaszok esetén pedig csak a kezelőorvossal való konzultáció után javasolt a gyakorlatok elvégzése!
Mindenkinek kellemes gyakorlást kívánunk!
[youtube v=”kcM1WhnPoYY”]
A Yogayogi részt vesz a Libri ajánlói programban. A vásárlót semmilyen extra költség nem terheli.