Aszimmetria a jógában
A legtöbben testünkre egy egészként tekintünk, és nem gondolunk rá, hogy testünknek két oldala van. Hajlamosak vagyunk azt feltételezni, hogy ezek egymás tükörképei, egyformán képesek dolgokra. A valóság azonban az, hogy nagyon kevés embernek van igazán szimmetrikus teste. Valójában a legtöbbünknél észrevehető különbségek vannak a bal és a jobb oldal között, ami jelentős hatással lehet jógagyakorlatunkra. Ebben a cikkben azt fogjuk tárgyalni, hogy hogyan jelenik meg az aszimmetria a jógában.
A testi aszimmetria jelensége
A testi aszimmetria arra a jelenségre utal, amikor a test egyik oldala dominánsabb, erősebb és jobban koordinált, mint a másik. A legtöbb ember számára ez a jobb oldali dominanciaként nyilvánul meg, ahol a jobb oldal az erősebb és ügyesebb oldal. Azonban rengeteg balkezes és kétkezes egyed is van.
Aszimmetria a jógában
Ezek az oldalirányú különbségek egészen nyilvánvalóvá válnak a jógában, ahol arra kényszerülünk, hogy testünket nagyon specifikus módon mozgassuk. Például egy olyan pózban, mint a harcos póz, valószínűleg észre fogjuk venni, hogy az egyik oldal stabilabbnak érződik, mivel a hátsó láb erősebben támaszkodik, az elől lévő térd pedig pontosabban követi a bokát. A másik oldal ehhez képest kissé ingatagnak vagy bizonytalannak érezhető.
Hasonlóképpen, egy hátrahajlásban a test egyik oldala könnyebben kinyílik, a hát mélyebbre ívelhet. A másik oldal feszesnek és ellenállónak tűnhet, ami megnehezíti az azonos mélység elérését. (Ha kíváncsi vagy, mire kell figyelni a hátrahajló jóga pózokban kattints erre a linkre. )
Hogyan és miben nyilvánulhat meg az aszimmetria?
Különbségeket a következő területek érezhetünk :
- Erő és stabilitás
- Rugalmasság és mozgástartomány
- Egyensúly és koordináció
- Könnyű mozgás
E különbségek okai sokrétűek. Ezeket olyan tényezők befolyásolhatják, mint a kezesség és agyféltekei dominancia, az ismétlődő mozgásminták a mindennapi életben és a sportban, a múltbeli sérülések vagy egyensúlyhiányok, vagy a szerkezeti különbségek a szervezetben.
Szerencsére a jóga kiváló lehetőséget kínál ezeknek az egyensúlyhiányoknak a kezelésére és a nagyobb szimmetria elérésére. Következetes gyakorlással fokozatosan rábírhatjuk a gyengébb, kevésbé domináns oldalt, hogy utolérjük ügyesebb oldalunkat.
Stratégiák az aszimmetriák kiegyensúlyozására
Az aszimmetria kezelésének egyik legegyszerűbb módja, ha nagyon odafigyelünk rá a jógagyakorlás során. Figyeld meg, hogy melyik oldalt érzed stabilabbnak, rugalmasabbnak vagy koordináltabbnak, és tudatosan összpontosíts a gyengébbik oldalra. Ez azt jelentheti, hogy egy kis plusz időt kell tölteni ezen az oldalon, vagy be kell vonni bizonyos izmokat a nagyobb stabilitás megteremtése érdekében.
Kipróbálhatjuk a pózok olyan változatait is, amelyek kihívást jelentenek a gyengébb oldal számára. Például a harcos pózban megpróbálhatjuk felemelni a hátul lévő sarkat vagy kinyújtani a karokat a fejünk fölött.
Egy másik hasznos stratégia az egyoldalú gyakorlatok gyakorlása, ahol egyszerre a test egyik oldalát dolgozzuk meg. Ez magában foglalhat olyan dolgokat, mint az egylábon való egyensúlyozás vagy kitörések. Az egyes oldalak elválasztásával közvetlenül megcélozhatjuk és erősíthetjük a gyengébb területeket.
A légzéstudatosság az aszimmetriák kezelésének hatékony eszköze is lehet. Figyeld meg, ha lélegzeted hajlamos a test egyik oldalát előnyben részesíteni a másikkal szemben, és tudatosan törekedj arra, hogy kiegyensúlyozd azt. Kísérletezhetsz olyan technikákkal is, mint a Nadi Shodhana (váltott orrlyukú légzés), hogy segítsenek helyreállítani az egyensúlyt.
Aszimmetria a jógában – Összefoglalva
Végső soron az a kulcs, hogy a jógagyakorlatot a kíváncsiság és a kitartás szellemével közelítsük meg. Ismerjük el, hogy az aszimmetria a jógában is normális, és számítsunk arra hogy ezek idővel változhatnak. Türelemmel és kitartással fokozatosan nagyobb egyensúlyt és integritást tapasztalhatunk egész testünkben. A legjobb budapesti jógastúdiók mindekit szeretettel várnak a gyakorlásra és a fejlődésre!
További érdekes cikkekért kövessetek minket a Facebook oldalunkon!
Felhasznált képek: pexels.com