A jógaeszközök tisztán tartása
A rendszeres jóga gyakorlása számtalan előnnyel jár mind a test, mind a lélek számára. Azonban a jóga egyik meghatározó része, amelyet gyakran figyelmen kívül hagynak, a jógafelszerelés tisztán tartásának fontossága. A szőnyegtől a blokkokig, pántokig és törölközőkig – vagyis az alapvető eszközök egytől egyig tele lehetnek baktériumokkal, ha nem tisztítják őket megfelelően. A jógafelszerelések tisztításának elhanyagolása kellemetlen szagokhoz, bőrirritációhoz és akár betegségeket okozó kórokozók terjedéséhez is vezethetnek. Ebben a cikkben bemutatjuk a jógaszőnyeg és más alapvető jógakellékek tisztításának és fertőtlenítésének legjobb módszereit, amelyekkel lehetséges a jógaeszközök tisztán tartása . Ezzel a néhány egyszerű lépéssel meghosszabbíthatjuk felszerelésünk élettartamát, és higiénikusabb, élvezetesebb jógaélményt teremthetünk magunknak.
A jógaeszközök tisztán tartása: A fő kellék, a jógaszőnyeg tisztítása
Valószínűleg az alapvető jógaeszközök közül a jógaszőnyeg az a tárgy, amelyet a leggyakrabban kell tisztítani, mivel közvetlenül érintkezik a bőrünkkel, és a legtöbb izzadságot és szennyeződést gyűjti össze a gyakorlás során. A szőnyeg tisztításának legjobb módja a szőnyeg anyagától függ.
Gumi vagy PVC szőnyegekhez:
Használjunk hígított szappanos oldatot a gumi szőnyegek taszításához. Keverjünk el néhány csepp enyhe, illatmentes szappant egy vízzel teli spriccelős palackban. Permetezzük az oldatot bőségesen a szőnyegre, majd tiszta ruhával vagy szivaccsal finoman dörzsöljük át a felületet. Kerüljük a túl sok víz használatát, mert a túlzott nedvesség károsíthatja a szőnyeget. Nedves ruhával töröljük le, és hagyjuk teljesen megszáradni, mielőtt feltekernénk a szőnyeget.
Természetes szálas szőnyegekhez (például juta vagy pamut):
Ezek a szőnyegek egy kicsit több gondoskodást igényelnek, mivel jobban nedvszívóak és hajlamosak a penészedésre. Kezdjük azzal, hogy puha sörtéjű kefével finoman eltávolítjuk a látható szennyeződéseket vagy törmeléket a szőnyeg felüleléről. Ezután készítsünk tisztítóoldatot meleg vízből és kis mennyiségű enyhe, természetes mosószerből. Mártsunk egy tiszta ruhát az oldatba, és csavarjuk ki, hogy csak nedves legyen, ne legyen áztasson el semmit. Finoman töröljük le a szőnyeget, ügyelve arra, hogy ne itassuk át vízzel a szálakat. Hagyjuk a szőnyeget teljesen levegőn megszáradni, mielőtt feltekernénk.
Mindkét szőnyegtípushoz használhatunk kifejezetten fertőtlenítésre és szagtalanításra tervezett jógaszőnyeg tisztító sprayt is. Válasszunk mindig természetes, növényi alapú formulákat erős vegyszerek nélkül. Bőségesen permetezzük be a szőnyeget, és töröljük le nedves ruhával. A szőnyeg anyagától függetlenül tisztítsuk meg a szőnyeg mindkét oldalát, mivel az izzadság és a baktériumok átszivároghatnak az aljára is.
Jógablokkok, pántok és törölközők tisztántartása
A jógablokkokat, pántokat és törölközőket is rendszeresen tisztítani kell, hogy megelőzzük a kórokozók és szagok kialakulását. Ezekhez a tartozékokhoz hasonló hígított szappant és vizes oldatot használhatunk, mint a gumi/PVC szőnyegeknél.
Jóga blokkok:
Töröljük le a jógablokkokat nedves ruhával és enyhe szappanos oldattal. Különös figyelmet kell fordítani a sarkokra és a résekre. Tárolás előtt hagyjuk teljesen levegőn megszáradni.
Jóga pántok:
A jógapántokat kézzel mossuk ki meg meleg, szappanos vízben, majd alaposan öblítsük le. Akasszuk fel vagy fektessük le, hogy a levegőn megszáradhassanak. Kerüljük a hevederek mosógépben való tisztítását, mert a forgatás károsíthatja az anyagot.
Jóga törölközők:
Mossuk rendszeresen a jógatörülközőket, gyengéd, illatmentes mosószerrel. Válasszunk melegvizes programot a mosógépen a baktériumok elpusztításához. Szárítógépben alacsony hőmérsékleten szárítsuk csak őket. A törölközőket alkalmanként fertőtleníthetjük is úgy, hogy mosás előtt 5-10 percig hígított fehérítőoldatba áztatjuk őket (1 evőkanál fehérítő pár liter vízhez).
További általános tippek a jógafelszerelés tisztán tartásához
A speciális tisztítási módszereken túl néhány további tippet is adunk a jógafelszerelések tisztán és frissen tartásához.
- Hagyjuk a felszerelést teljesen megszáradni a használatok között. Soha ne tekerjunk fel vagy tároljounk nedves szőnyeget, törölközőt vagy ruhát.
- Ne vigyük ki a jógaszőnyeget a stúdión kívülre. Használjunk külön szőnyeget vagy törölközőt a szabadban.
- A jógaruhákat minden használat után mossuk ki, mert az izzadság és az olajok beszívódhatnak az anyagba.
- Tároljuk a jógafelszerelést hűvös, száraz helyen, távol a közvetlen napfénytől, mert idővel lebonthatják az anyagokat.
- Szükség szerint cseréljük ki a kopott vagy sérült szőnyegeket, blokkokat és egyéb felszereléseket. A repedések, szakadások és túlzott kopás megnehezíti a tárgyak hatékony tisztítását.
A jógaeszközök tisztán tartása összefoglalva
Ha a takarítást és a karbantartást a jóga rutin részévé tesszük, a legjobb formában tarthatjuk felszerelésünket, és tiszta, higiénikus környezetet biztosíthatunk a gyakorlásához. Egy kis odafigyelés sokat segíthet jógaeszközeink élettartamának meghosszabbításában, és biztosíthatjuk magunknak, hogy minden foglalkozásból a legtöbbet hozzuk ki anélkül, egy félnünk kellene a kórokozóktól vagy az esetleges fertőzésektől.
A legjobb budapesti jógastúdiók mindenkit higiénikus környezettel és képzett oktatókkal várnak. További érdekes cikkekért pedig kövessetek minket a Facebook oldalunkon, így biztosan nem maradtok le a legújabb hírekről.
Felhasznált képek: pexels.com