Reggeli légzőgyakorlat az energiáért

Reggeli légzőgyakorlat az energiáért

Amint megszólal az ébresztő , és felébredünk, a teendők listája azonnal el kezd futni az elménkben. A gyerekeket le kell el kell vinni az iskolába vagy az óvodába, fontos munkamegbeszélésen kell résztvenni a munkahelyen , ügyek és házimunkák várnak. Ezek a napi feladatok még az első korty kávé előtt is fárasztónak tűnhetnek. Ha azonban egy egyszerű légzőgyakorlattal kezdjük a napot, akkor felkészültebbnek és energikusabbnak érezhetjük magunkat, és készen állhatunk arra, hogy megküzdjünk bármivel, ami az utunkba kerül. A reggeli légzőgyakorlat hatással van az elménkre és a testünkre egyaránt, hatékony eszköz a stressz csökkentésére, a termelékenység növelésére és az általános jólét javítására.

Reggeli légzőgyakorlat az energiáért

Ha reggel mindössze 5-10 percet szánunk a légzés gyakorlására, az megadhatja az alaphangot a nap további részére. A légzésre összpontosítva aktiváljuk a paraszimpatikus idegrendszert, amely a szervezet „pihenési és emésztési” funkcióiért felelős. Ez ellensúlyozza a „harcolj vagy menekülj” reakciót, amely szorongást és kimerültséget okozhat.

Az általunk javasolt légzőgyakorlatot a jógahagyomány szerint “sama vritti pránájámának” nevezik. Könnyen megtanulható, és hihetetlenül hatékony az elme megnyugtatására és az energiaszint növelésére.

Hogyan kell csinálni?

Keressünk egy kényelmes ülő pozíciót. Ülhetünk keresztbe tett lábakkal a földön, leülhetünk egy szék szélére, de akár le is feküdhetünk. A legfontosabb, hogy a gerincünk egyenes legyen, a testünk pedig ellazult.

Csukjuk be a szemünket, és kezdjük el figyelmünket a légzésünkre fordítani. Először ne próbáljuk meg irányítani, csak figyeljük a be- és kilégzés természetes áramlását. Lassan kezdjünk el azonos hosszúságú be- és kilégzést végezni. Lélegezzünk be 4 számolásig, tartsuk bent 2 számolásig, majd lélegezzünk ki 4 számolásig.

Folytassuk ezt a mintát, tartva a sima és egyenletes légzést. Ha elménk elkalandozik, óvatosan irányítsuk vissza a figyelmünket a légzés ritmusára. Miután rájöttünk hogyan működik a technika, növelhetjük a számlálást 5 vagy 6 másodpercre be- és kilégzésenként. A kulcs az, hogy mindkét esetben azonos időtartamot tartsunk fenn.

Gyakoroljuk ezt 5-10 percig, vagy ameddig van időnk. Ha készen állunk a befejezésre, vegyünk néhány mély lélegzetet, és lassan nyissuk ki a szemünket.

A légzéstechnika pozitív hatásai

A reggeli légzőgyakorlat előnyei mélyrehatóak. Az oxigén kiegyensúlyozott áramlásának megteremtésével stimulálja a vagus ideget, amely a paraszimpatikus idegrendszer aktiválásáért felelős. Ez segít csökkenteni a kortizolszintet, csökkenti a vérnyomást és lassítja a pulzusszámot – mindez hozzájárul a nyugalom és az összpontosítás érzéséhez.

Ugyanakkor növeli a sejtek oxigénellátását, növelve az energiaszintet és a kognitív funkciókat. Sokan arról számolnak be, hogy éberebbnek, produktívabbnak érzik magukat, és képesek kezelni a stresszt a technika gyakorlása után.

Az ehhez hasonló légzőgyakorlatok pozitív hatással vannak az érzelmi állapotunkra is. A lélegzetünkre való koncentrálás megszakítja az elme azon hajlamát, hogy szorongó gondolatokba vagy negatív elmélkedésekbe keveredjen. Ehelyett jelen lehetünk az adott pillanatban, ami enyhítheti az aggodalom, a félelem vagy a túlterheltség érzéseket.

Idővel a napi szintű gyakorlás átalakíthatja az agy idegpályáit, csökkentve az agy stresszreakcióit és megerősítve az önszabályozó képességét. Ez tartós javuláshoz vezethet hangulatunkban, összpontosításunkban és ellenálló képességünkben.

Reggeli légzőgyakorlat az energiáért – Fontos a rendszeresség

Természetesen a légzőgyakorlat előnyei nem csak a reggeli rutin keretein belül maradnak meg. Ha mindössze néhány percet szánunk minden nap arra, hogy a lélegzetünket használva összpontosítjuk figyelmünket, a nyugalom és a tisztaság érzését a nap folyamán is magunkkal vihetjük. Ez megnyilvánulhat abban, hogy jobban reagálunk majd a stresszes helyzetekben, produktívabb beszélgetéseket folytathatunk, és könnyebben érhetjük el a céljainkat.

A légzés hatékony eszköz, de nem szabad elfelejteni, hogy ez egy gyakorlat. Ne csüggedjünk, ha elsőre nagy kihívásnak tűnik – mint minden új készséghez, ennek elsajátítása időt és következetességet igényel. Kezdjük kicsiben, talán napi 5 perccel, és fokozatosan növeljük az időtartamot, ahogy egyre könnyebbé válik.

Kísérletezhetünk a légzéstechnika módosításával is. Például megpróbálhatjuk meghosszabbítani a kilégzését néhány másodperccel hosszabbra, mint a belégzést. Vagy végezhetünk finom mozdulatokat is közben, például belégzéskor felemelhetjük a karokat, kilégzéskor pedig engedjük le.

Összefoglalva

A kulcs az, hogy megtaláljuk azt, ami a legmegfelelőbb számunkra, és ez a rutinunk rendszeres része legyen. Akár reggel, akár az ebédszünetben, akár közvetlenül lefekvés előtt gyakorolunk, a tudatos légzés képes átalakítani az energiánkat, a és az általános jó közérzetünket.

Tehát a következő alkalommal, amikor úgy érzzük, hogy a nap súlya ránk nehezedik, ne felejtsünk el megállni, lélegezni és újrakezdeni. Mindössze néhány perc tudatos légzéssel sok változást hozhatunk az életünkbe, ha elég kitartóak vagyunk.

További érdekes cikkekért a tudatos életmód témakörében kövessetek minket  a Facebook oldalunkon, így biztosan nem maradtok le a legújabb hírekről.

Felhasznált képek: pexels.com 

BELÉPÉS

Lost your password

REGISZTRÁCIÓ

By clicking on “Register Now” button you are accepting the Terms & Conditions