Mire van szükség egy erkélyes kert kialakításához?
A kert hihetetlenül kifizetődő lehet, de sok városi lakásban vagy társasházban élő ember számára korlátozott a hely, amely rendelkezésükre áll. Szerencsére nagyon is lehetséges virágzó kertet létrehozni közvetlenül az erkélyen is. De mire van szükség egy erkélyes kert kialakításához? Cikkünkből megtudhatod, melyek azok a kellékek, amelyek segítségével a kis kültéri teret buja, termékeny kertté varázsolhatod.
Mire van szükség egy erkélyes kert kialakításához?
Magaságyások
Az erkélykert első és legfontosabb eleme a magaságyások, amelyeket a növények termesztéséhez használunk. Mivel korlátozott a rendelkezésre álló hely, érdemes megfelelő méretű konténereket választani, amelyek elég nagyok ahhoz, hogy elférjenek benne a termeszteni kívánt növények, de nem olyan nagyok, hogy elfoglalják az egész erkélyt.
Az általános lehetőségek a következők:
- Magaságyások – Ezek a magasított, téglalap alakú dobozok többféle méretben kaphatók, és közvetlenül az erkély padlójára helyezhetők. Nagyobb térfogatot biztosítanak a növények számára, hogy kiterjesszék gyökereiket.
- Cserepek – Különféle formájú és méretű dekoratív virágtartók és cserepek széles választéka helyezhető el asztalokra, polcokra, vagy az erkély padlójára. Ügyeljünk arra, hogy megfelelő vízelvezető nyílásokkal rendelkezőket válasszunk.
- Függő kosarak – felakaszthatjuk őket a mennyezetre vagy a korlátokra, hogy a legtöbbet hozhassuk ki a függőleges térből. Tökéletesek olyan utónövények számára, mint a borostyán vagy a petúnia, de akár epret is termeszthetünk benne.
- Virágos ládák – A közvetlenül a korlátra vagy falra rögzíthető keskeny ládák meglepően sok növényt tudnak életben tartani.
Talaj
A használt talaj típusa döntő fontosságú az kert egészsége és termőképessége szempontjából. Válasszunk kiváló minőségű virágföldet, amelyet kimondottan ilyen célra terveztek. A hagyományos kerti talaj gyakran túl sűrű és nehéz a cserepes növények számára. Keressünk olyan keveréket, amely könnyű, jól vízelvezető és tápanyagban gazdag.
Érdemes lehet azt is megfontolni, hogy a talajt komposzttal vagy más szerves anyaggal dúsítsuk, hogy javítsuk a talaj szerkezetét és a termékenységét. Ez biztosítja a növények számára a virágzáshoz szükséges tápanyagokat.
Házi komposzt készítéséhez vásárolhatunk erkélyen is tartható mini komposztálót, amelybe könnyedén gyűjthetjük a konyhai hulladékokat.
Milyen növények termeszthetőek?
Az erkélykert növényeinek kiválasztásakor gondoljuk át a termesztési feltételeket és a kialakítani kívánt általános esztétikát. Vegyük figyelembe az olyan tényezőket, mint a napsugárzás, a vízszükséglet és az érett növény mérete. Íme néhány nagyszerű lehetőség, amelyek remekül termeszthetőek az erkélyeken:
- Zöldségek és fűszernövények – A paradicsom, a paprika, a saláta, a kelkáposzta, a bazsalikom és sok más ehető növény edényekben is virágozhat. Keressen kompakt, bokrosodó típusú fajtákat.
- Virágzó egynyári növények – A petúniák, körömvirágok, begóniák és gyönyörű színei igazi oázist varázsolhatnak, és alkalmasak a cserepes termesztésre.
- Évelő virágok – A levendula, a rozmaring és más évelő növények egész szezonban virágozhatnak.
- Futónövények – Az olyan kúszónövények, mint az aranykomló, a dísztök, a borostyán, a hajnalka vagy a futórózsa, kiváló díszei lehetnek a balkonnak, és könnyen befuttathatjuk őket rácson vagy drótokon.
- Pozsgás növények – Ezek a szárazságtűrő növények minimális gondozást igényelnek, és konténerekben is jól működnek, és megjelenésük rendkívül változatos.
A növények kiválasztásánál ügyeljünk arra, hogy hasonló fény- és vízigényű növényeket válasszunk, hogy együtt fejlődhessenek. És ne felejtsünk el elegendő helyet hagyni a növények között a megfelelő növekedéshez és a levegő keringéséhez. Ha nem tudjuk mely növények nevelhetőek együtt, javasolt kertészetben vásárolni, hogy szakszerű segítséget kaphassunk.
Amire még szükség van
Tartók és szerkezetek
A erkély maximális kihasználása érdekében érdemes néhány függőleges szerkezetet beszerezni. Ezek a következők lehetnek:
- Rácsok: Kúszónövények vagy magas zöldségek, például paradicsom és szálbab termesztésére.
- Növényállványok vagy polcok – A többszintes állványok lehetővé teszik a konténerek egymásra helyezését
- Függő kosarak, kampók – Szereljük fel ezeket a mennyezetre vagy a korlátokra kosarak és virágtartók felakasztásához.
Öntözés
A konténeres növényeknél elengedhetetlen a következetes, megfelelő öntözés, hiszen a kevés föld miatt gyorsan kiszáradhatnak. Az automatikus csepegtető öntözőrendszer kiküszöböli az öntözéssel kapcsolatos problémákat, így biztosítják, hogy a növények túlöntözés nélkül megkapják a szükséges nedvességet.
Kézi öntözéskor fokozottan ügyeljünk a talaj nedvességtartalmára, és addig locsoljuk őket, amíg ki nem engedi a már szükségtelen vizet az alján. Törekedjünk arra, hogy a talaj nedves legyen, de ne legyen eláztatva.
Nap és Árnyék
A legtöbb erkély nap és árnyék kombinációját kapja egész nap. Figyeljük meg erkélyünk fényviszonyait, és ennek megfelelően válasszunk növényeket. A teljes napsütést kedvelő növényeknek legalább napi 6 óra közvetlen napfényre van szükségük, míg az árnyéktűrő növények már 3-4 órával is boldogulnak.
Ha az erkély egész nap napsütésben van, szükség lehet egy behúzható árnyékoló vitorla vagy napellenző felszerelésére, hogy a nap legmelegebb szakaszaiban védhessük a növényeinket. Ezzel szemben, ha az erkély többnyire árnyékos, helyezzük el a úgy a virágládákat, hogy maximálisan biztosítsuk nekik a rendelkezésre álló napfényt.
Kiegészítők és dekoráció
Ahhoz, hogy erkélyünket igazi szabadtéri oázissá varázsoljuk, ne feledkezzünk meg dekoratív elemeket és funkcionális kiegészítőket is beszerezni:
- Ülőhelyek – Szerezzünk be egy kis padot vagy néhány kényelmes széket egy kis asztallal, hogy élvezhessük a kialakított teret egy csésze finom tea társaságában.
- Világítás – A füzéres lámpák, lámpások vagy napelemes lámpák kellemes hangulatot teremthetnek esténként.
- Szélharangok – A kis szélcsengők vagy harangok nyugtató hangulatot adnak a térnek.
- Szobrok – szobrok, virágtartók vagy egyéb dekorációs elemek feldobhatják az egész erkély megjelenését.
- Tárolás – Az időjárásálló tárolópadokban vagy polcokon kerti szerszámok, edények és egyéb kellékek tárolhatók.
Mint láthatjuk, némi gondos tervezéssel és még a legkisebb erkélyt is virágzó zöld oázissá varázsolhatjuk. Legyünk kreatívak, érezzük jól magunkat, és élvezzük a kert építési folyamatát.
További érdekes cikkekért a tudatos életmód témakörében kövessetek minket a Facebook oldalunkon, így biztosan nem maradtok le a legújabb hírekről.
Felhasznált képek: pexels.com