Jóga filozófia és az újévi fogadalmak

Jóga filozófia és az újévi fogadalmak

Az új év közeledtével sokan kezdünk gondolkodni a következő évre vonatkozó fogadalmainkról és céljainkról. Ez egy olyan időszak, amikor visszagondolunk az elmúlt évre, meghatározzuk azokat a területeket, amelyeken javítani szeretnénk, és pozitív változásra szánjuk magunkat. De az értelmes, és megvalósítható fogadalmak részletes kidolgozása kihívást jelenthet. Ez az a pont, ahol a jóga filozófia bölcsessége hihetetlenül hasznos lehet számunkra. A jóga ősi alapelvei és gyakorlatai átfogó keretet kínálnak a személyes fejlődéshez, az önfelfedezéshez és a céltudatos élethez. Ha újévi fogadalmainkat a jógikus elvekhez igazítjuk, olyan célokat tűzhetünk ki, amelyek nemcsak gyakorlatiasak, de mélyen átalakítóak is lesznek.

Jóga filozófia és az újévi fogadalmak

Santosha: Az elégedettség érzése

A jógafilozófia egyik alappillére a santosha, vagyis az elégedettség fogalma. A Jóga-szútrákban, a jóga filozófiai alapjait körvonalazó ősi szövegben a bölcs Patandzsali a santosát az öt niyama egyikeként azonosítja – ez a lelki fejlődést támogató személyes előírás.

A santosha mögött meghúzódó gondolat az, hogy az igazi boldogság és beteljesülés nem abból fakad, ha több dolgot birtoklunk, szerezünk meg, vagy bizonyos mérföldköveket érünk el az életünkben, hanem a belső béke és elfogadás érzésének ápolásából adódóan azzal, ahol most tartunk. Arról van szó, hogy örömet találjunk a jelen pillanatban létért, ahelyett, hogy folyton a jövőre gondolnánk és még többre vágynánk.

Ha újévi fogadalmainkat a santosha szemüvegén keresztül közelítjük meg, akkor olyan célokat tűzhetünk ki magunk elé, amelyek önfejlesztésen, nem pedig önkritikán alapulnak. Ahelyett, hogy szidalmaznánk magunkat a hiányosságaink miatt, koncentrálhatunk arra, hogy meglévő erősségeinkre építsünk, és értékeljük, milyen messzire jutottunk.

A santosára alapuló fogadalom például lehet az, hogy minden nap adjunk hálát úgy, hogy felsorolunk három olyan dolgot, amiért hálásak vagy. Másik fogadalom lehet a rendszeres öngondoskodási rituálék végzése, mint például a havi rendszerességű masszázs vagy meditáció, hogy ápoljuk elménket és testünket. A kulcs az, hogy az együttérzés és a megelégedettség szemszögéből közelítsük meg céljainkat, ne pedig kemény önbíráskodással.

Tapas: A változás kényelmetlenségének befogadása

A jóga egy másik fontos alapelve a tapas, amelyet gyakran “tüzes fegyelemnek” vagy “lelki megszorításnak” fordítanak. A tapas arra utal, hogy hajlandóak vagyunk elfogadni a kihívásokat és a kényelmetlenséget a növekedés és az átalakulás érdekében.

A jóga filozófia szerint a tapas gyakorlása elengedhetetlen a megszokott mintáink és korlátaink áttöréséhez. Ez azt jelenti, hogy fejlesztjük azt a mentális és érzelmi erőnket, hogy szembenézzünk félelmeinkkel, túllépjünk komfortzónánkon, és megtegyük a tartós változáshoz szükséges „kemény munkát”.

Ha újévi fogadalmakról van szó, a tapas értékes tanításokat adhat nekünk. Ha nagy változásokat szeretnénk véghez vinni az életünkben, legyen szó egy új edzés rutin kialakításáról, egy függőségtől való megszabadulástól vagy egy régóta dédelgetett álom megvalósításáról, akkor elkerülhetetlenül szembe kell nézni az akadályokkal és le kell győzni a belső és külső ellenállásokat. A tapas szellemének megérintése segíthet abban, hogy elkötelezettek és kitartóak maradjunk ezekkel a kihívásokkal szemben.

A tapas által adott döntés lehet, hogy elkezdjünk egy napi meditációs gyakorlatot, még azokon a napokon is, amikor inkább kerülnénk az önmunkát. Magában foglalhatja a hitet és a bátorságot, hogy amely ahhoz kell hogy megtegyük azt, amire már régóta vágyunk. A kulcs az, hogy ezeket a célokat úgy közelítsük meg, hogy hajlandóak vagyunk kilépni a komfortzónánkból, és megtenni, ami szükséges, még akkor is, ha az nehéz.

Ishvara Pranidhana: Összhangban egy nálunk nagyobbal 

Egy harmadik jóga alapelv, amely újévi fogadalmainkat megerősítheti, az ishvara pranidhana, vagyis az átadás egy magasabb hatalomnak vagy célnak. A jógahagyományban ez a koncepció rámutat annak fontosságára, hogy egyéni akaratunkat és vágyainkat egy nagyobb isteni vagy kozmikus rendhez igazítsuk.

Gyakorlati szinten ez olyan célokat jelenthet, amelyek összhangban vannak legmélyebb értékeinkkel és életünk magasabb céljával, ahelyett, hogy kizárólag az ego vagy a külső nyomás vezérelné őket. Arról van szó, hogy lépjünk egyet hátra, és tegyük fel magunknak a kérdést: mi a legfontosabb számunkra? Milyen örökséget szeretnénk magunk után hagyni? Hogyan használhatjuk egyedi adottságainkat és tehetségünket, hogy pozitív változást idézzünk elő a környezetünkben?

Az ishvara pranidhanában gyökerező újévi fogadalmak közé tartozhat az időnk és a készségeink önkéntes felajánlása egy olyan ügy érdekében, amely egy fenntarthatóbb élet és a környezeti lábnyom csökkentését eredményezheti. Irányulhat a  spirituális oldalunk feltárására is olyan gyakorlatokon keresztül, mint az ima, a rituálé vagy a szent szövegek tanulmányozása.

A kulcs az, hogy elengedjük a vágyat az iránt, hogy életünk minden területét irányítsuk, és inkább adjuk át magunkat egy nagyobb célnak. Ez értelmet és beteljesülését hozhatja céljainak, ha összehangoljuk azokat az univerzum ritmusával és saját magunkkal.

Összefoglalva

A jóga alapelvei hatalmasak és sokrétűek, végtelen lehetőségeket kínálva a személyes fejlődéshez és átalakuláshoz.

Az igazi hatalom abban rejlik, hogy ezeket az elveket holisztikusan integráljuk, ahelyett, hogy a tennivalók ellenőrző listájaként tekintenénk rájuk. Ez egy átfogó jógikus gondolkodásmód ápolásáról szól – önelfogadásról, fegyelemről és valami önmagunknál nagyobbhoz való kapcsolódásról.

Miközben kitűzzük az új évre vonatkozó fogadalmainkat, fedezzük fel, hogyan tudja a jóga filozófia támogatni és felemelni a folyamatot. Legyen szó a santosha, a tapas, az ishvara pranidhana vagy bármely más jógikus koncepcióról, ezek az ősi tanítások vezetőnkként szolgálhatnak, hogy elindulhassunk a személyes fejlődés útján.

Ne feledjük, a jóga igazi ereje nem a pózokban vagy a külső gyakorlatokban rejlik, hanem abban a mélyreható belső átalakulásban, amely akkor következhet be, ha életünket az időtlen alapelveihez igazítjuk.

További érdekes cikkekért a tudatos életmód témakörében kövessetek minket a Facebook oldalunkon, így biztosan nem maradtok le a legújabb hírekről.

Felhasznált képek: pexels.com

BELÉPÉS

Lost your password

REGISZTRÁCIÓ

By clicking on “Register Now” button you are accepting the Terms & Conditions