Jóga életmód: kezdj hozzá!
A jóga nem csak testmozgás. Nem csak bizonyos pózok és a helyes légzéstechnika összessége.Ennél sokkal több: a jóga életmód magában foglalja az élet tudományát, melynek útját követve elérhető a minőségi élet és önmagunk megismerése.
A jóga eredete megközelítőleg 4000 évre, az ókori indiába nyúlik vissza. Elnevezése a judzs szóból ered, ami egyesülést, összeolvadást jelent. Ma már nagyon sok irányzata megtalálható a budapesti jógastúdiók órarendjei között. A jóga bármelyik fajtáját gyakoroljuk is, egy valamit fontos észben tartani: egyetlen jóga létezik, melynek célja egy és oszthatatlan.
Jóga életmód: mit is jelent ez valójában?
Ha valaki születésünk pillanatában adott volna egy használati útmutatót az élethez, biztosan könnyebb lenne úgy élni, ahogyan élnünk kellene. De szerencsére itt van nekünk a jóga, melynek célja ugyanaz mint a vallásé: összekapcsolódni a teremtővel és a legbelső igaz lényünkkel. Egyszerűen magyarázva a jóga által válik irányítóvá a test, az elme és az érzelmek. Ma már tudományos bizonyítékok szolgálnak arra, hogy bármilyen jóga fajtát is gyakorolunk, az hatással van a testre, az agyi aktivitásra és test kémiájára.
“ Ha a jóga gyakorlása csupán jótékony fizikai hatásokat biztosítana, már akkor is teljes joggal kaphatna helyet életünkben. Végső lényegét tekintve azonban a jóga sokkal több, mint fizikai kondíció javító módszer. Ez a kiegyensúlyozott élet tudománya, út a teljes emberi potenciál felismeréséhez.” – Deepak Chopra
Ahhoz, hogy megismerjük és megtapasztaljuk a teljes emberi potenciált és egy olyan tudatos életet éljünk ahol az öröm és a boldogság tölti be a napjainkat, nem elég csak a jógagyakorlatok rendszeres gyakorlása. Életünk minden területén tudatos változtatások szükségesek.
Az egyik legfontosabb ilyet terület a tudatos táplálkozás. Az ismert közmondás is úgy tartja: “Az vagy amit megeszel.” Az élő szervezetet lehetőleg élő táplálékkal kell ellátni, hogy megfelelő mennyiségű illetve minőségű energiával lássuk el a testünket. De nézzük meg a nem anyagi szintű részeket.
Út a magasabb tudatszintek felé
A nyújtások hatására testünkből kioldódik a feszültség. Ha étkezésünkkel is támogatjuk a szervezetünket és megfelelő az energiaellátás az idegrendszer is megtisztul és lenyugszik. Mindennapos meditációval, relaxációval továbbá a yamák erkölcsi útmutatásait követve kialakíthatjuk a stabil alapot a mentális szinten is, így egyensúlyba kerülhetünk.
Az 5 alapszabály:
- Erőszakmentesség
- Ne hazudj: légy őszinte magaddal és másokkal is
- Ne lopj
- Ne kötődj semmihez, ne akarj semmit birtokolni
- Légy mértékletes
Az életben megfigyelhető, hogy minden ciklikusan működik, beleértve ebbe a bolygók és a csillagok mozgását, napszakokat, évszakokat sőt még a saját életünket is. Hogy mindezt megtörjük és kiszakadjuk a körforgásból, járjuk a jóga életmód útját így görbe vonalat egyenessé alakíthatjuk.
Ha csatlakoznál ezen út követőihez, keress egy szimpatikus budapesti jógastúdiót – vagy akár próbáld ki hogy milyen a jóga otthon.
Ahány egyén, annyiféle út: de néhány kis változás kívül és belül az egész életet jobb irányba indítja el, nem csak egyénileg, hanem kollektíven is. Az ember egy lehetőség. Éljünk vele!