A nárcisztikus viselkedés kezelése
A pszichológia területén a nárcizmus olyan személyiségvonásként emelkedik ki, amely jelentősen befolyásolhatja mind az egyéneket, mind a kapcsolataikat. Míg az egészséges önbecsülés és önbizalom elengedhetetlen a személyes növekedéshez és jóléthez, a nárcizmus ezeket a tulajdonságokat a szélsőséges szintre emeli, ami gyakran torz énképhez, empátia hiányához és egészséges kapcsolatok fenntartásának nehézségeihez vezet. Ebben a cikkben elmondjuk mi a nárcizmus, és hogy hogyan ismerhető fel a nárcisztikus viselkedés. Javaslatokat is adunk, hogyan kezeljük az ilyen egyéneket, ha a környezetünkben jelen vannak. Maradjatok velünk!
A nárcizmus megértése
A nárcizmus, mint viselkedésforma, elnevezését Nárcisz görög mítoszáról kapta, aki beleszeretett saját tükörképébe. A pszichológiában ez a szó egy olyan személyiségjegyre utal, amelyet az adott egyén az önmaga fontosságának felfújt érzése, a csodálat iránti állandó igénye és a mások iránti empátia hiánya jellemez.
A Mentális Zavarok Diagnosztikai és Statisztikai Kézikönyve a nárcisztikus személyiségzavart (NPD) mentális egészségi állapotként ismeri el. A nárcisztikus viselkedéssel rendelkező egyéneket egytől egyig a túlzott nagyképűség, a csodálat iránti igény és az empátia hiánya jellemzi, mely különösen felnőttkorban jelentkezik. Fontos azonban megjegyezni, hogy nem minden nárcisztikus tulajdonságokkal rendelkező egyén rendelkezik NPD-vel.
A nárcisztikus viselkedés felismerése
A nárcisztikus viselkedés felismerése önmagunkban vagy másokban kihívást jelenthet, mivel gyakran apró és összetett módokon keresztül nyilvánul meg. Nézzük tehát a nárcisztikus viselkedés néhány gyakori jeleit bővebben, hogy felismerhessük a számunkra mérgező hatású embereket:
Nagyszerűség érzése: Az önbecsülés grandiózus érzése, amelyet gyakran a korlátlan sikerről, hatalomról, ragyogásról vagy szépségről szóló fantáziák kísérnek. Általában csak a céljaik éltetik őket, nem találnak más örömöt az életben. Számukra a siker az anyagi javakkal egyenlő.
Csodálat iránti igény: A nárcisztikus személyiségek folyamatosan keresik mások csodálatát és megerősítését, hogy fenntartsák önmagukról alkotott csodálatos és hibátlan önképüket.
Az empátia hiánya: Nehezen tudnak együtt érezni mások érzéseivel és szükségleteivel, ami önközpontú és manipulatív megközelítéshez vezet a kapcsolataikban.
Különleges bánásmód: A nárcisztikosok különleges bánásmódot várnak el maguk felé környezetüktől és azt hiszik kiváltságosak, ezzel pedig figyelmen kívül hagyják mások érzéseit vagy jogait.
Kizsákmányoló magatartás: Hajlamosak kihasználni a körülöttük levő embereket, legyen szó kollégáikról vagy saját családtagjaikról azért, hogy bármi áron elérjék saját céljaikat. Gyakran mindezt bűntudat és lelkiismeret furdalás nélkül teszik meg, hiszen számukra ez a viselkedés normális, mivel jobban szeretik magukat, mint másokat.
Hogyan ápoljunk egészséges kapcsolatot nárcisztikus személyekkel?
A nárcisztikus személyekkel szoros kapcsolatban álló embereknek léteznek olyan stratégiák, melyek használatával lehetséges egy egészségesebb kapcsolat kialakítása, és segíthet felállítani a határokat. Nézzük tehát, mit tehetünk, ha nárcisztikossal van dolgunk, és kénytelenek vagyunk a társaságában maradni:
Állítsuk fel saját határainkat: Határozzunk meg egyértelmű határokat kapcsolatainkban, hogy megvédjük érzelmi jólétünket, és megakadályozzuk a manipulációt vagy a kizsákmányolást. Ha szükséges, írjuk le melyik életterülten érezzük leginkább káros hatásaikat, így jobban átláthatjuk, mivel van dolgunk.
Helyezzük előtérbe az öngondoskodást: Javasolt előtérbe helyezni saját magunkat és olyan tevékenységeket végezni, amelyek ápolják mentális és érzelmi egészségünket és jólétünket. segítségünkre lehetnek ebben a mhndfulness gyakorlatok, a jóga vagy bármilyen testmozgás, és különböző szabadidős tevékenységek. Bármit is válasszunk, a lényeg hogy jól érezzük magunkat. A legjobb budapesti jógastúdiók például remek órákat kínálnak a jóga szerelmeseinek.
Kérjünk segítséget: Forduljunk bátran megbízható barátokhoz, családtagokhoz vagy mentális egészségügyi szakemberekhez útmutatásért és támogatásért a nárcisztikus viselkedés kezelésében.
Figyeljünk a kommunikációra: Lehetőség szerint kommunikáljunk mindig nyíltan és őszintén kapcsolatainkban, melyekben határozottan kifejezzük saját igényeinket és aggodalmainkat, miközben aktívan meghallgatjuk a másik személy nézőpontját is. Akkor se csüggedjünk, ha nem találunk megértést, hiszen a nárcisztikus személyek súlyosan esetben már erre képtelenek.
Terápia igénybevétele: Amennyiben felismerjük magunkban, vagy környezetünk rávilágított nárcisztikus viselkedésünkre nem szégyen segítséget kérnünk. Képzett szakemberek segíthetnek az érzelmi zavarok kezelésében és olyan eszközöket taníthatnak, melyek használatával képesek lehetünk túllépni berögzült viselkedéseken.
A nárcisztikus viselkedés összefoglalva
Összefoglalva, a nárcizmus és annak a kapcsolatokra gyakorolt hatásának megértése alapvető fontosságú az egészséges kapcsolatok és a személyes növekedés megtartásához. A nárcisztikus viselkedés felismerésével, a határok meghatározásával, az öngondoskodás előtérbe helyezésével, a támogatás keresésével és a hatékony kommunikációra való összpontosítással az egyének könnyebben boldogulhatnak a nárcisztikus egyénekkel fenntartott kapcsolatokban, vagy dolgozhatnak saját nárcisztikus hajlamaik kezelésén.
Ne feledjük, hogy a kielégítő kapcsolatok kiépítése és fenntartása empátiát, kölcsönös tiszteletet, valamint a növekedésre és változásra való hajlandóságot igényel. Ha úgy érezzük, hogy már nem fenntartható az állapot és túlságosan elnyomottnak érezzük magunkat egy nárcisztikus személy mellett, tegyünk meg mindent, hogy távol tartsuk magunkat tőle, hiszen toxikus hatással lehet az egész életünkre.
További érdekes cikkekért a tudatos életmód témakörében kövessetek minket a Facebook oldalunkon, így biztosan nem maradtok le a legújabb hírekről.
Felhasznált képek: pexels.com