A mandala története és típusai
A mandala szó, az ősi indiai nyelvből, a szanszkritból származik. Jelentése: kör, ív, körszelet, korong. Egyesek véleménye szerint jelentése az elmével is kapcsolatban áll, ugyanis a “manas” szó jelentése elme, amely az érzékszerveken keresztül beáramló információkat szűri le. A mandalákat a távol-keleten, főleg Indiában használják meditációs technikákhoz és gyakorlatokhoz a hinduizmus és a buddhizmus követői. Következzem hát, a Mandala története.
A mandala története
Siddhartha Gautama, a buddhizmus alapítója, a ma Nepál néven ismert régióban született. Noha pontos információ nem áll rendelkezésünkre születési dátumáról, a történészek úgy vélik, hogy körülbelül Krisztus előtt 560 körül élhetett. Miután Gautama megismerte az emberi szenvedést, elhagyta királyságát, majd meditációval és átgondolt cselekedettel próbálta elérni a megvilágosodás állapotát. Tanait Indiában kezdte el hirdetni, ahol rengeteg követőre tett szert és végül létrehozta az első, buddhista szerzetesek közösségét.
A buddhista szerzetesek a Selyemút mentén haladtak, egy ősi kereskedelmi útvonalon, amely összekötötte keletet és nyugatot, így a buddhizmust rövid időn belül más földterületekre is sikerült átvinniük. Mandalákat vittek magukkal és ezeket a geometrikus rajzokat festették fel Ázsia más részeire is. A mandalák végül a 4. századra megjelentek Tibetben, Kínában és Japánban. Bár a mandalák eredete a buddhizmushoz köthető, hamarosan megjelentek a hinduizmusban és más vallási gyakorlatokban is.
[youtube v=”JdUFqkX2d6I”]
Mandala típusai
Különböző kultúrákban, különböző mandala típusok alakultak ki, amelyeket sokféle célra használnak, mind művészileg, mind lelkileg. Alapvetően ezeket három csoportba oszthatjuk:
1. Tanító mandala
A tanító mandalák szimbolikusak és mindegyik forma, vonal és szín egy filozófiai vagy vallási rendszer más aspektusát képviseli. Minden tanuló saját mandalát készít, mely vizuálisan szimbolizálja az összes eddigi megszerzett tudást. A tanító mandalák színes, mentális térképként szolgálnak megalkotóik számára.
2. Gyógyító mandala
A gyógyító mandalák intuíció alapján készülnek és meditációs célból hozzák létre őket. Céljuk a bölcsesség biztosítása, a nyugalom érzetének felidézése, valamint a fókusz és a koncentráció irányítása. Ha sokáig koncentrálunk egy mandala belső középpontjára, módosult tudatállapotot érhetünk el.
3. Homokból készült mandala
A buddhista szerzetesek régóta készítenek homokmandalákat vallási elemként. Bizonyos vallási ünnepekre akár több méter átmérőjű Mandela is készülhet amelyet végül összesöpörnek. Egyes mandalák elkészítése akár több hónapot is igénybe vehet.
A mandala színeinek jelentése:
- Fehér: megkönnyebbülés, tökéletesedés, együttérzés, nyugalom.
- Fekete: titok, megérzés, belátás, újjászületés.
- Szürke: lelki gyógyulás, szelídség, szeretet, hűség.
- Sárga: barátságosság, fogékonyság, természet, intelligencia.
- Kék: elégedettség, ellazulás, harmónia.
- Tűzpiros: rettenthetetlenség, hatalom, változás, szerelem.
- Bíbor: emberszeretet, idealizmus, bölcsesség.
- Rózsaszín: érzékenység, a “belső” gyógyulása, egyetemes gyógyulás.
- Narancs: önkontroll, vitalitás, becsvágy, megérzés.
- Zöld: növekedés, bizalom, kapcsolat, gyógyulás, nyugalom.
- Barna: földközelség, stabilitás, tudatos kötődés a környezethez.
- Ezüst: érzékfölötti, természetfölötti képességek, áradó érzelmek, jólét.
A mandala készítés egy meditatív szertartás. Meggyőződésük, hogy a mandalák végigkísérik őket az átváltozás folyamatán. Kívülről befelé haladva azt szimbolizálja, hogy a szenvedésből elérhető az öröm állapota, a középpont pedig a végtelen űr, a teremtő síkja található. A mandala szimbolizálja a teremtőt, megmutatja, hogy az univerzum miként jön létre, hogyan alakul át és mindeközben hogyan marad egy egység önmagával és a nagy egésszel. A kör alakzat az élet körforgását, a duális világ kettősségeit is tartalmazza.
Minden mandala más és más. Bárki készíthet ilyet az otthonába, reméljük ti is kedvet kaptatok hozzá és készítetek magatoknak egyet, hiszen a mandalák a tudatos életmód elengedhetetlen részei.
Kellemes időtöltést és elmélyülést mindenkinek!
A Yogayogi részt vesz a Libri ajánlói programban. A vásárlót semmilyen extra költség nem terheli.