Testképzavar kezelése férfiaknál

Testképzavar kezelése férfiaknál

A testképzavar összetett és sokrétű probléma, amely minden nemű, életkorú és hátterű embert érinthet. Már a jelenség neve is magában foglalja a jelentését, hogyan érzékeljük, gondoljuk és érezzük fizikai megjelenésünket és testünket. Az egészséges, pozitív testkép az általános önbecsülés és jólét egyik alapvető része. A testképzavar sajnos manapság túlságosan gyakori, különösen a nők és a lányok körében, és súlyos következményekkel járhat, de egyre több férfit is érint.

Testképzavar: Mit kell tudni róla?

Ha valakinek torz vagy túlságosan kritikus a véleménye a testéről, az számos mentális és fizikai egészségügyi problémához vezethet. A negatív testkép számos problémát idézhet elő az élet minden területén. Nézzük, melyek ezek:

Mentális egészséggel kapcsolatos problémák

A testképzavar szorosan összefügg az olyan étkezési zavarok kialakulásával, mint az anorexia, a bulimia és a falási zavar. Ezen túl a negatív testkép összefüggésbe hozható az olyan mentális zavarokkal is, mint a depresszió, a szorongás, az alacsony önbecsülés és a diszmorfia rendellenességének fokozott kockázatával is összefüggésbe hozható, hiszen az egyének állandóan a megjelenésükben észlelt hibákra összpontosítanak.

Kapcsolatok hiánya 

A testképzavaros egyének általában kerülik a társas helyzeteket, elzárkózhatnak a barátoktól és szeretteiktől mivel úgy hiszik, hogy mások is megjegyzéseket fognak tenni rájuk, ezért nehézségeik lehetnek az egészséges kapcsolatok kialakításában és fenntartásában.

Egészségtelen viselkedés és szokások

A negatív testképű személyek a külső megjelenésük megváltoztatására irányuló kísérleteik során olyan káros viselkedésmódokat folytathatnak, mint a szélsőséges fogyókúra, a túlzott testmozgás, és a kábítószer használat. Ezek a tevékenységek súlyosan káros hatással lehetnek a fizikai egészségre.

ÉLetminőség romlása

Összességében a testképzavar jelentősen ronthatja az életminőséget, megzavarhatja a munkavégzést, az tanulást, a szabadidős, valamint a napi tevékenységekben való teljes részvételt és azok élvezetét. Megfoszthatja az embereket attól a bizalomtól és önelfogadástól, amely szükséges a teljes élethez.

A testképzavar férfiakra gyakorolt ​​hatásai

Bár a testképpel kapcsolatos problémákat általában inkább „női problémának” tekintik, a férfiak is egyre gyakrabban tapasztalják. Nézzük, hogyan befolyásolhatja a negatív testkép a férfiakat:

Az “izmos lesz az ideális”

Sok férfi erős nyomást érez annak érdekében, hogy izmos, “szálkás” testalkatot érjen el, amelyet a médiában és a kultúrában gyakran a férfiasság megtestesítőjeként ábrázolnak. Ennek az irreális normának való elmulasztása alkalmatlanság érzéséhez, depresszióhoz és veszélyes izomépítő viselkedésekhez, például szteroidhasználathoz vezethet.

Étkezési zavarok

A közhiedelemmel ellentétben a férfiaknál is kialakulhatnak olyan étkezési zavarok, mint az anorexia és a bulimia. A megbélyegzés és a nemi normák miatt azonban kevésbé valószínű, hogy segítséget kérnek szakembertől.

Testi diszmorfia

A férfiak is küzdhetnek azzal, hogy rögeszmés módon keresik magukon a hibákat, különösen az izomzattal, a testszőrzettel és a magassággal kapcsolatban.

Szexuális és párkapcsolati problémák

A férfiak negatív testképe szexuális diszfunkcióval, kapcsolati nehézségekkel, valamint a külsejük miatti szégyen miatti intim kapcsolatok iránti vonakodással függ össze.

Az egészséges testkép kialakítása

Nyilvánvaló, hogy a testképzavar hatásai súlyosak és messzemenőek lehetnek. Mit tehetünk tehát, hogy egészségesebb, pozitívabb kapcsolatot alakítsunk ki testünkkel? Íme néhány tipp, amelyek segítségünkre lehetnek, ha mi, vagy egy szerettünk küzd ezzel a problémával:

Közösségi média hatásai

Legyünk tudatában annak, hogy a közösségi média eltorzítja a valóságot.  Az airbrush használata, a photoshopolt képek könyörtelenül özönlenek a médiában, amelyek az elérhetetlen szépséget és tökéletes testet hirdetik. Emlékeztessük magunkat, hogy az élén táruló képek retusáltak és manipuláltak, és egyáltalán nem tükrözik a valóságot.

Szeressük magunkat!

Bánjunk magunkkal ugyanolyan kedvességgel és megértéssel, mint gyermekünkkel, vagy egy kedves barátunkkal tennénk. Vegyük észre és ellensúlyozzuk a negatív önbeszédet. Összpontosítsunk mindazokra a csodálatos dolgokra, amelyeket a testünkön keresztül élhetünk meg, nem pedig az észlelt hibákra.

Vegyük körül magunkat pozitivitással

Töltsünk időt olyan emberekkel, akik miatt úgy érezhetjük, hogy elfogadnak és értékelnek olyannak, amilyenek vagyunk, és ezt nem csak a megjelenésünk miatt teszik.

Ha szükséges, kérjünk szakértői segítséget

Ha a negatív testkép súlyosan befolyásolja mentális egészséget, kapcsolatainkat vagy napi teendőinket, fontoljuk meg, hogy segítséget kérünk egy terapeutától vagy tanácsadótól, aki a testképre és az étkezési zavarokra specializálódott. Bizonyítékokon alapuló kezelést és támogatást tudnak nyújtani.

Segítsünk másokon

Ha lehetőségünk adódik rá, használjuk hangunkat a káros szépségi normák megkérdőjelezésére, és támogassuk a fiatalokat az egészséges testkép kialakításában. Önszeretettel, közösségi támogatással és az irreális ideálok észrevételével  leküzdhetjük a negatív testkép gyengítő hatásait. Mindenki megérdemli, hogy jól érezze magát a bőrében és magabiztosan élvezze az életet!

További érdekes cikkekért a tudatos életmód témakörében kövessetek minket a Facebook oldalunkon, így biztosan nem maradtok le a legújabb hírekről.

Felhasznált képek: pexels.com

BELÉPÉS

Lost your password

REGISZTRÁCIÓ

By clicking on “Register Now” button you are accepting the Terms & Conditions