Pozitív megerősítések gyerekeknek

Pozitív megerősítések gyerekeknek

Pozitív megerősítések gyerekeknek: Szülőként mindannyian azt akarjuk, hogy gyermekeink jól viselkedjenek, és felelősségteljes, gondoskodó egyénekké fejlődjenek. Azonban a gyerekek együttműködésre és szabályok betartására való késztetése állandó kihívást jelenthet. Ahelyett, hogy kizárólag a büntetésekre vagy szidásra hagyatkoznánk ha valami rosszat tesznek, sok gyermekfejlesztési szakértő a pozitív megerősítésre összpontosító megközelítést javasol a problémák kezelésére. A pozitív megerősítés magában foglalja a jó viselkedés jutalmazását, annak megismétlésének ösztönzése érdekében. A pozitív cselekvések következetes elismerésével és dicséretével konstruktívabb módon alakíthatjuk a gyermek viselkedését.

Pozitív megerősítések gyerekeknek

Íme néhány hatékony stratégia a pozitív megerősítés használatára gyerekekkel:

Jó viselkedés dicsérete

Amikor megdicsérjük a gyerekeket, azt a lehető legpontosabban tegyük a megerősíteni kívánt viselkedéssel kapcsolatban. Például az általános „szép munka” helyett mondhatjuk azt: „Büszke vagyok rád, hogy kérés nélkül elpakoltad a játékaidat”. Ez segít a gyermeknek megérteni, hogy pontosan mit csinált jól, és értelmesebbé teszi a dicséretet.

Használhatunk leíró dicséretet is, amely magában foglalja a jó viselkedés megemlítését. Például: “Látom, megosztod a zsírkrétádat a húgoddal. Ez nagyon kedves tőled.” A pillanatnyi pozitív cselekvések leírása valós időben megerősíti azokat.

 

Azonnali visszajelzés

A gyerekek azokra a dicséretekre és jutalmakra reagálnak a legjobban, amelyeket közvetlenül a kívánt viselkedés megtörténte után kapnak. Minél közvetlenebb a visszajelzés, annál valószínűbb, hogy a gyermek kapcsolatot teremt a tettei és a pozitív megerősítés között.

Ha lehetséges, próbáljuk meg dicsérni vagy jutalmazni gyermekeket 10-20 másodpercen belül, miután jól viselkedtek. Ez lehet egy pacsi, egy matrica vagy egy szóbeli dicséret is.

 

Használjunk jutalmazási rendszert

Sok szülő sikeresnek találja a formális jutalmazási rendszert, például a jutalomtáblát. Ezek a rendszerek lehetővé teszik a pozitív viselkedések következetes felismerését kézzelfogható jutalmakkal, például matricákkal, pontokkal, vagy aprópénzzel.

Például létrehozhatunk egy házimunka táblázatot, és motiválhatjuk a gyermekeket, hogy minden alkalommal kaphatnak egy matricát, amikor kérés nélkül elvégeznek egy háztartási feladatot. Miután megszereztek bizonyos számú matricát, „beválthatják őket” egy különleges csemegére vagy tevékenységre. Készíthetünk jutalomtáblát házilag is, amelyre apró csillag matricákat kaphatnak, egy-egy feladat elvégzése után.

A legfontosabb annak biztosítása, hogy a jutalmak érdekesek legyenek a gyermek számára, és kapcsolódjanak a megerősíteni kívánt konkrét viselkedésekhez. Kerüljük a túl nagy vagy gyakori anyagi jutalmakat, mert ez visszaüthet, és állandó jutalomra számíthatnak.

 

Összpontosítsunk az erőfeszítésre, ne a tökéletességre

Amikor megdicsérjük a gyerekeket a tökéletesség helyett inkább az erőfeszítéseiket és fejlődésüket hangsúlyozzuk ki. Ez segít megerősíteni a tanulás és a növekedés folyamatát, nem csak a végeredmény elérését.

Például azt mondhatjuk ilyenkor: “Tudom, hogy a matematika nagyon nehéz számodra, de láttam, hogy olyan keményen dolgozol a feladaton. Ez fantasztikus!” vagy “Annyira büszke vagyok rád, hogy kipróbáltál egy új ételt, bár végül nem tetszett.”

Az apró lépések és a haladás értékelése erősíti a gyermek önbizalmát, és arra ösztönzi őket, hogy próbálkozzanak, még akkor is, ha küzdenek. Idővel ez nagyobb önbecsüléshez és pozitív gondolkodásmódhoz vezethet.

 

Tanúsítsuk azt a viselkedést, amelyet látni szeretnénk

A gyerekek gyakran úgy tanulnak a legjobban, ha megfigyelik a körülöttük lévők cselekedeteit. Ezért fontos, hogy modellezzük azt a pozitív viselkedést, amelyet szeretnénk, hogy gyermekeink utánozzanak.

Tegyünk tudatos erőfeszítéseket annak érdekében, hogy mindennapi életünkben mutassunk olyan dolgokat, mint a türelem, a kedvesség, a felelősség és a kitartás. Osszuk meg gondolatmenetünket és cselekedeteinket, hogy gyermekünk megértse, miért hozunk meg bizonyos döntéseket.

Például elmondhatjuk, hogy „Tudom, hogy most frusztrált vagyok, de veszek egy mély levegőt, és újra megpróbálom”. Vagy: “Elteszem a telefonomat, hogy teljes figyelmemet rád tudjam fordítani játék közben.”

Amikor gyermekünk azt látja, hogy gyakoroljuk azt a viselkedést, amelyet meg akarunk benne erősíteni, nagyobb valószínűséggel követi a példánkat.

 

Vonjuk be a gyermekeket a folyamatba

Ha bevonjuk a gyermekünket a pozitív megerősítési folyamatba, az értelmesebbé és hatékonyabbá teheti azt. Bíztassuk, hogy működjön együtt velük a célok kitűzésében, a megfelelő jutalmak meghatározásában és a fejlődésük nyomon követésében.

Megkérdezhetjük a gyermeket: “Mit gondol, mit tehetne annak érdekében, hogy többet segítsen a ház körül?” vagy “Milyen finomságot szeretnél kapni, ha kérés nélkül kitakarítod a szobádat?” Ha hagyjuk, hogy megszólaljanak, az növeli a rendszerbe való bekapcsolódásukat.

Arra is megkérhetjük őket, hogy értékeljék saját viselkedésüket. Például elmondhatja, hogy „Mit gondol, hogyan sikerült a mai munkája?” vagy “Szerinted mit tudnál legközelebb jobban csinálni?” Ez elősegíti az önismeretet és az elszámoltathatóságot.

 

Legyünk türelmesek és következetesek

Sokszor halljuk, hogy a következetesség a legfontosabb a gyermekek életében, és ez valóban igaz is. A pozitív megerősítés akkor a legsikeresebb, ha türelemmel és következetesen történik. Időbe telhet, amíg az új viselkedések szokásokká válnak, ezért ragaszkodjon hozzájuk még akkor is, ha a fejlődés lassúnak tűnik.

Győződjünk meg arról, hogy minden gondozó – szülők, nagyszülők, tanárok, bébiszitterek stb. – ugyanazon az oldalon állnak mint mi, és ugyanazokat a megerősítési stratégiákat alkalmazzák. A következetlen megközelítések zavaróak lehetnek, és alááshatják erőfeszítéseinket az ügyben.

Ezenkívül kerüljük a pozitív megerősítés és a büntetés keverését. Ha elsősorban a rossz viselkedés kritizálására összpontosítunk, a jó viselkedés dicsérete kevésbé lesz valódi és értelmes gyermekünk számára.

Összefoglalva

A pozitív megerősítések gyerekeknek is tökéletesek lehetnek arra, hogy erősebbé váljanak. Kitartással és következetességgel kihasználhatjuk a megerősítések erejét, és ösztönözhetjük őket büntetések nélkül arra a viselkedésre, amelyet látni szeretnénk. Azzal, hogy cselekedeteiket bátorítással, nem pedig negativitáson keresztül alakítjuk, az segíti őket abban, hogy felelős, motivált egyénekké fejlődjenek.

További érdekes cikkekért a Life coaching témakörében kövessetek minket a Facebook oldalunkon, így biztosan nem maradtok le a legújabb hírekről.

Felhasznált képek: pexels.com

BELÉPÉS

Lost your password

REGISZTRÁCIÓ

By clicking on “Register Now” button you are accepting the Terms & Conditions