Hogyan neveljünk magabiztos gyermeket?

Hogyan neveljünk magabiztos gyermeket?

Az önbizalom építése a gyermekekben az egyik legfontosabb, ugyanakkor kihívást jelentő feladat a szülők számára. Sajnos a mi világ nagyon felgyorsult és ugyanakkor roppantul kritikus, így a gyermekek hosszú távú jólétük szempontjából kulcsfontosságú, hogy segítsünk önértékelésük és a képességeikbe vetett hitük kialakításában. Az önbizalom lehetővé teszi a gyermekek számára, hogy egészséges kockázatokat vállaljanak, kilábaljanak a kudarcokból, és lelkesen hajtsák végre álmaikat. A magabiztos gyerekek nagyobb valószínűséggel próbálnak ki új dolgokat, állnak ki magukért, és pozitív hozzáállással közelítik meg az életet. Ellentétben ezzel, azok a gyerekek, akiknek nincs önbizalma, visszariadhatnak a kihívásoktól, bizonytalannak érezhetik magukat a szociális helyzetekben, és hajlamosabban lehetnek a szorongással és a depresszióval szemben. De hogyan neveljünk magabiztos gyermeket? Íme néhány tanács, amelyet érdemes megfogadni.

Hogyan neveljünk magabiztos gyermeket?

A gyermekek önképének alakításában a szülők nagy szerepet játszanak. Íme néhány kutatásokkal alátámasztott tanács, amelyek segítenek önbizalommal teli gyereket nevelni:

Feltétlen szeretetet és elfogadást nyújtani

Az önbizalom egyik alapja az az érzés, hogy elfogadnak olyannak, és szeretnek amilyenek vagyunk. Győződjünk meg arról, hogy gyermekünk tudja, hogy az iránta való szeretetünk nem az eredményeiktől vagy viselkedésétől függ, hanem állandó, megingathatatlan támogatási forrás.

Kerüljük el, hogy olyan “feltételeket” szabjunk nekik, mint például: „Büszke leszek rád, ha jó jegyeket kapsz” vagy „Csalódást fogsz okozni, ha nem kerülsz be a csapatba”. Ehelyett tudassuk velük, hogy feltétel nélkül szeretjük őket, bármi is legyen. Ez lelkesíti majd a későbbiekben őket a kockázatvállalásra és a hibák elkövetésére anélkül, hogy félnének attól, hogy elveszítik a tiszteletet, vagy a szeretetet.

Próbálkozások ösztönzése az eredmény elérése érdekében

Természetes, hogy a szülők azt akarják, hogy gyermekeik sikeresek legyenek, de ha túl nagy hangsúlyt fektetnek a végeredményre, az visszaüthet. A kutatások azt mutatják, hogy ha a gyerekeket dicsérjük próbálkozásaikért és fejlődésükért, az hatékonyabb az önbizalom növelésében, mint az intelligenciájuk vagy a tehetségük dicsérete.

Amikor gyermekünk keményen próbálkozik valamivel, még ha nem is éri el a kívánt eredményt, mindenképpen emeljük ki eltökéltségét és kemény munkáját. Mondjunk nekik olyanokat, mint a „Büszke vagyok arra, hogy mennyi erőfeszítést fektetettél bele”. Ez megtanítja nekik, hogy értékük a kitartásukban rejlik, nem csak a természetes, velük született képességeikben.

Hagyjuk, hadd oldják meg a problémákat

Szülőként csábító lehet megoldani a gyermekek helyett azokat a problémákat, amelyekkel szembesülnek. Ezzel azonban megfosztjuk őket attól a lehetőségtől, hogy alapvető problémamegoldó készségeket és önbizalmat építsenek ki, amely abból fakad, hogy önállóan megoldják a dolgokat.

Amikor csak lehetséges, álljunk ellen a késztetésnek, hogy megoldásokat kínáljunk, és ehelyett vezessük végig a gyerekeket a kihívások leküzdésének folyamatán. Tegyünk fel olyan kérdéseket, amelyek kritikus gondolkodásra késztetik őket, például: „Szerinted mit próbálhatnál ki legközelebb?” vagy “Ha ez nem működik, mi más ötleted van?” Ez segít kiépíteni az önrendelkezés érzését és a saját képességeikbe vetett hitet.

Ünnepeljük meg a kis győzelmeket

A gyerekeknek, különösen a kicsiknek, gyakori pozitív megerősítésre van szükségük ahhoz, hogy jól érezzék magukat. Szokjunk rá, hogy azonnal elmondjuk a gyerekeknek, amint valamit jól csináltak, és dicsérjük meg őket érte, még akkor is, ha ez kis teljesítménynek tűnik.

Ez megtörténhet például akkor, amikor elpakolták a játékaikatkérés nélkül, vagy amikor megoldottak egy trükkös rejtvényt. Ezek a látszólag apró sikerek nagy szerepet játszanak a gyermekek büszkeségének erősítésében. Idővel a gyakori pozitív visszajelzések ritmusa segít megerősíteni önbizalmukat.

Önbizalom modell 

A gyerekek rengeteget tanulnak az önérzékelésről pusztán azáltal, hogy megfigyelik az életükben jelen lévő felnőtteket. Ha magabiztos gyereket szeretnénk nevelni, fontos, hogy szülőként is modellezzük saját önbizalmunkat.
Ügyeljünk arra, hogyan beszélünk magunkról, saját erősségeinkől és gyengeségeinkről gyermekünk előtt. Hajlamosak vagyunk a hibáinkra összpontosítani, vagy a képességeinket és eredményeidet hangsúlyozzuk? Az, ahogyan magukról beszélünk a gyermekeink előtt, mélyen befolyásolja a gyermekek énképét.

Ezenkívül ne féljünk hagyni azt sem, hogy gyermekünk lássa, hogy mi, szülők is hajlamosak vagyunk hibázni, illetve hogy mi is szembesülünk életünk során kihívásokkal. Ha látják, hogyan bírózunk meg a kudarcokkal, értékes tanulságokat tanulhatnak a rezilienciáról.

Bátorítsuk őket, hogy próbáljanak ki új dolgokat

Az önbizalom növelésének egyik legjobb módja, ha segítjük a gyerekeket az apró sikerek megélésében. Bátorítsuk őket, hogy lépjenek ki komfortzónájukból, és próbáljanak ki új tevékenységeket, legyen szó új sportról, hangszerről vagy hobbiról.

A kulcs az, hogy kicsiben kezdjék el, és találjanak olyan tevékenységeket, amelyek kihívást jelentenek, de ugyanakkor megvalósíthatóak. Ez lehetővé teszi számukra, hogy megtapasztalják azt a büszkeséget és a mesteri érzést, amely egy új készség elsajátításából fakad. Ahogy elkezdik begyűjteni ezeket a kis győzelmeket, nő az önbizalmuk, és hajlandóbbak lesznek nagyobb kihívások teljesítésére is.

Tanítsuk meg őket az önérvényesítésre

Az önbizalom nem csak arról szól, hogyan érezzük magunkat – hanem arról is, hogy hatékonyan tudjuk kommunikálni szükségleteinket és kiállni magunkért. Tanítsuk meg gyermekeinknek az önérvényesítési készségeket, például a határozott kéréseket, érzéseiknek kifejezését.

Játsszunk el velük különböző forgatókönyveket, például hogy kérjenek extra segítséget egy tanártól, vagy mondják el, ha egy barát igazságtalanul bánik velük. Gyakorlattal könnyebben kinyilvánítják gondolataikat és érzéseiket, ami nagy önbizalomnövelő.

Összefoglalva

A gyermek önbizalmának kiépítésének útja hosszú és kanyargós, és melyben bőven akadnak hullámvölgyek. De most, hogy tudjuk hogyan neveljünk magabiztos gyermeket, az ehhez hasonló stratégiák következetes végrehajtásával megadhatjuk gyermekeinknek azt a szilárd alapot, amelyre szükségük van ahhoz, hogy magabiztos, kitartó egyéniséggé fejlődjenek. Szeretetteljes útmutatásunkkal felkészíthetjük őket arra, hogy bármilyen kihívással is szembesüljenek, helyt tudjanak állni.

További érdekes cikkekért a Life coaching témakörében kövessetek minket a Facebook oldalunkon, így biztosan nem maradtok le a legújabb hírekről.

Felhasznált képek: pexels.com

BELÉPÉS

Lost your password

REGISZTRÁCIÓ

By clicking on “Register Now” button you are accepting the Terms & Conditions