Tradicionális jógi tea : Így készítsd el!
A tradicionális jógi tea fogyasztása tökéletes módja annak, hogy hidratáltak, energetikusak és egészségesek maradjunk, köszönhetően a sok jótékony hatású összetevőjének. Ráadásul ez a tea nem csak hogy egészséges, hanem finom is. Próbáljátok ki!
A tradicionális jógi tea fekete borssal, kardamommal, szegfűszeggel, fahéjjal és egy kis gyömbérrel készül. Antioxidáns és gyulladásgátló vegyületeiknek köszönhetően különösen hasznos az influenza és a megfázás elleni védelemben. Mielőtt azonban hozzákezdenénk a jógi tea elkészítéséhez, bemutatjuk nektek az egyes összetevők egészségre való jótékony hatásait!
A tradicionális jógi tea jótékony hatásai az Ayurveda szerint
A kardamomot, a fekete borsot, a szegfűszeget és a fahéjat évszázadok óta használják az Ayurvédában. De nem csak az ősi indiai hagyományok és a szentírások utalnak ezen fűszerek óriási egészségügyi előnyeire, hanem a modern tudomány is alátámasztja őket. A vizsgálatok nagy részét patkányokon végezték, így természetesen további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy a fűszerek emberre gyakorolt hatásáról megbizonyosodjunk, ám az eddig elért eredmények megerősítik azt, amit Ayurveda egész idő alatt ismert és hatékonyan használt.
Fekete bors
Főzés közben minden nap használjuk a borsot, de ezentúl bátran tehetünk belőle többet az ételeinkbe.
A bors magas antioxidáns tartalmú. Gátolja a szabadgyököket a testben, amelyek károsíthatják a sejteket, majd végül olyan súlyos egészségügyi problémákhoz vezethetnek, mint a szívbetegség vagy rák. Gyulladáscsökkentő hatása miatt hatékony lehet az ízületi gyulladása, asztmára és sok más egészségügyi problémára. Elősegítheti a rák elleni küzdelmet, csökkenti a koleszterinszintet és javíthatja az agy működését. A fekete bors segíti tápanyagok és más fűszerek felszívódását.
Az Ayurveda a fekete borsot melegítő fűszernek tekinti csípős íze miatt. Segít egy hiperaktív Kapha vagy Vata-dosa megbékítésében (további információ a három dosáról itt található), de növeli a Pitta-dosha-t.
Kardamom – a fűszerek királynője
A kardamom nagyon intenzív ízű és a világ egyik legdrágább fűszere, de az egészségi előnyeit tekintve mindenképpen megéri az árát! Hasonlóan a borshoz, antioxidánsokban gazdag és gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik. Növeli a rákkal küzdő enzimek aktivitását, és így segíthet a rák elleni küzdelemben. Ezenkívül a kardamom csökkentheti a vérnyomást, jótékony hatással van az emésztésre, fekélyeket gyógyíthat és akár a fogakat is megvédheti a szuvasodástól.
Az Ayurveda szerint a kardamomnak melegítő és nyugtató tulajdonságai vannak, elősegíti a három dosa egyensúlyát. Enyhíti a szorongást és ellazítja az izmokat.
Szegfűszeg – A karácsony illata
Míg mi a szegfűszeget főleg karácsony körül használjuk, az indiai konyhában egész évben övé a főszerep. Figyelembe véve jótékony hatásait, feltétlenül kövessük a példájukat! A szegfűszeg antimikrobiális tulajdonsága miatt különösen a száj egészségi állapotát segít fenntartani. Gazdag mangánban is, amely erősíti a csontokat és javítja az agyműködést. Ezenkívül a szegfűszeg segíthet az inzulintermelésben, csökkentheti a vércukorszintet és gyógyíthatja a fekélyeket.
Ayurveda szerint a szegfűszeg segíthet szabályozni a Kapha-dosat illetve kiegyensúlyozni mindhárom dosát.
Fahéj – több, mint egy fa kéreg
Ez a különleges fa kéreg, mint a tea összes többi összetevője is antioxidánsokban és gyulladáscsökkentő komponensekben gazdag. Csökkentheti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát és segítheti a vércukorszint szabályozását. A fahéj antibakteriális tulajdonságai hozzájárulhatnak a fertőzések csökkentéséhez és a száj egészségének javításához, védelmet nyújthat a rák ellen és segíthet az Alzheimer és a Parkinson kór tüneteinek kezelésében.
Ayurveda szerint megnyugtatja a Vata és Kapha doshát, de növeli a Pitta-t.
Gyömbér
Az indiai konyha egyik legfontosabb fűszere a gyömbér. Nem csak jó ízű, hanem egészséges is. Több tanulmány is készült a gyömbér egészségügyi előnyeiről, amelyeket embereken végeztek. A gyömbér igazi kincs. Csökkenti az émelygést, a fájdalmat, a vérnyomást, a koleszterinszintet. Ezenkívül nyugtatja az idegeket, javítja az emésztést, csökkentheti a menstruációs görcsöket. Végül, de nem utolsósorban, segíthet a különféle baktériumok és vírusok leküzdésében, csökkentve ezzel a fertőzések kockázatát.
Az Ayurveda szerint a gyömbér hideg és száraz tulajdonságokkal rendelkezik, és a fentiekben említettek mellett segít a tápanyagok hatékonyabb felszívódását.
Méz – A folyékony arany
Az emberek az ősidők óta hajlandóak eltűrni még a fájdalmas szúrásokat is azért, hogy begyűjtsék ezt az arany, tápláló szirupot amit a népi orvoslásban is előszeretettel használnak. A méz antioxidánsokban gazdag, amelyek segíthetnek a rák megelőzésében, csökkenti a vérnyomást illetve szívbetegségek kockázatát. Ha a sebeken külsőleg alkalmazzák, akkor fertőtlenítő hatású elősegíti a gyorsabb sebgyógyulást és remek köhögéscsillapító is.
Ayurveda a mézet az egyik legfőbb alkotóelemnek tekinti.
A tradicionális jógi tea fogyasztásával tehát sokat tehetünk szervezetünk egészségéért.
Hogyan készítsünk el?
A tea maximális egészségügyi előnyeinek kihasználása érdekében fontos, hogy kiváló minőségű összetevőket használjunk. Határozottan figyeljünk oda a mézre, hiszen az olcsó, boltokban kapható mézek nagy része nem több, mint mesterséges cukorszirup.
A recept első alkalommal történő kipróbálása után nyugodtan változtathatunk az összetevők mennyiségén. A legjobb, ha mindenki a saját ízlésének megfelelően állítja össze a teáját. Ha igazán szereted a fahéj ízét, adj hozzá további rudakat. A tea fogyasztható mézzel és tejjel is. Fontos hogy a fűszereket egészben használjuk, ugyanis őrölve meglehetősen kellemetlen textúrát adnak a tea számára.
Hozzávalók kb. 1 liter teához
8 db szegfűszeg
10 db zúzott kardamom hüvely
1-2 rúd fahéj
10 db fekete bors
4 szelet gyömbér
1 teáskanál fekete tea
Méz (választható)
Tej (opcionális)
Elkészítése: Forraljuk fel a vizet majd adjunk hozzá minden fűszert, kivéve a gyömbért.
Hagyjuk forralni alacsony lángon körülbelül 15 percig, majd adjuk hozzá a gyömbért és forraljuk további 10-15 percig.Végül adjuk hozzá a fekete teát, és attól függően, hogy milyen erős teát szeretnénk készíteni, hagyjuk további pár percig melegedni.
Öntsük a teát egy szűrőn keresztül egy teáskannába vagy más nagy edénybe. A tejet mindenképpen közvetlenül fogyasztás előtt adjuk hozzá.
Hagyjuk a teát a konyhapulton vagy az asztalon, így bármikor önhetünk magunknak belőle egy csészével akár egy könyv olvasása vagy munka közben. Ha pedig magunkkal vinnénk belőle a legjobb budapesti jógastúdiók óráinak egyikére, azt is megtehetjük.