Miért nem tudunk fogyni?

Miért nem tudunk fogyni?

Sajnos sok ember számára véget nem érő harc áll fenn a fogyással kapcsolatban. Annak ellenére, hogy mindent megteszünk a diéta és a testmozgás terén, még sem sikerül olyan gyorsan megszabadulni a kilóktól, amilyen gyorsan, vagy amilyen mértékben szeretnénk. De vajon miért? Cikkünkben bemutatunk 10 talán még nem ismert háttér okot, hogy miért nem tudunk fogyni. Maradjatok velünk!

Miért nem tudunk fogyni?

Az alábbiakban sorravesszük azt a 10 okot, amiért lassulhat a fogyás. Nézzük, melyek ezek:

Alváshiány

A megfelelő minőségű alvás elengedhetetlen a fogyáshoz. Ha nem alszunk eleget, testünk több éhséghormont és kevesebb leptint termel. Ez a hormonális egyensúlyhiány növelheti étvágyunkat és sóvárgásunkataz ételek iránt, megnehezítve a kalória-kontrollált diéta betartását. Az optimális testsúlykezelés érdekében törekedjünk 7-9 óra alvásra naponta.

Túlzott stressz

A krónikus stressz kortizol hormont szabadít fel a testben, ami növelheti a hasi zsírraktározást és megnehezítheti a fogyást. A stressz az érzelmi és a stresszhez kapcsolódó étkezést is ösztönzi, ami magas kalóriatartalmú, egészségtelen ételek fogyasztásához vezet. A stressz kezelésének egészséges módjainak megtalálása, mint például a meditáció, a jóga vagy a terapeutával való beszélgetés, nagyon hasznos lehet a fogyás szempontjából.

Mozgásszegény életmód

Mivel sokan a nap nagy részében az asztaluk mellett ülnek és dolgoznak, nem csoda, hogy a fizikai aktivitás szintje visszaesik. Az inaktív életmód kevesebb kalóriát éget el, és izomvesztéshez vezet, így a fogyás csökken. Végezzünk ezért hetente legalább 150 perc mérsékelt testmozgást vagy 75 perc erőteljes testmozgást, amellett, hogy megpróbálunk többet mozogni a nap folyamán.

Feldolgozott ételek

A feldolgozott, magas kalóriatartalmú, tápanyagszegény élelmiszerek rossz hatással vannak a testünkre. Általában sok hozzáadott cukrot, egészségtelen zsírokat és mesterséges adalékanyagokat tartalmaznak, amelyek mindegyike elősegítheti a súlygyarapodást és megnehezítheti a fogyást. Koncentráljunk a teljes, minimálisan feldolgozott élelmiszerek fogyasztására, amennyire csak lehetséges.A tudatos táplálkozás elengedhetetlen, ha fogyni szeretnénk.

Elfogyasztott ételek mennyisége

Az évek során az adagméretekkel kapcsolatos felfogásunk erősen torzult, az éttermi ételek és a csomagolt élelmiszerek gyakran az ajánlott adag 2-3-szorosát tartalmazzák. Ez túlevéshez vezet, még akkor is, ha maguk az ételek viszonylag egészségesek. Az adagok helyes szabályozásának elsajátítása és az adagok kimérése nagyban hozzájárulhat a fogyáshoz.

További 5 lehetséges tényező

Érzelmi evés

Sokan közülünk az ételhez fordulunk a kényelem, a stresszoldás vagy nehéz érzelmekkel való megbirkózás érdekében. Ez a fajta érzelmi vagy esztelen evés túlzott kalóriák fogyasztásához vezethet valódi éhség nélkül. Alternatív stratégiák keresése az érzelmek kezelésére, például beszélgetés egy baráttal vagy hobbi gyakorlása, segíthet megfékezni az érzelmi evést.

Fehérje hiánya

A fehérje nélkülözhetetlen makrotápanyag, amely segít abban, hogy jóllakottnak és elégedettnek érezzük magunkat. Ezenkívül segít megőrizni az izomtömeget a fogyás során, ami fontos az egészséges anyagcsere fenntartásához. A megfelelő fehérjebevitel biztosítása, például sovány húsból, tojásból, tejtermékekből, hüvelyesekből és fehérje-kiegészítőkből, elősegítheti a fogyás folyamatát.

Jojó diéta

Az fogyás és visszahízás, más néven jojó diéta, hosszú távon valójában megnehezítheti a fogyást. A drasztikus kalóriakorlátozás és a gyors fogyás gyakran lassabb anyagcseréhez vezet, ami megnehezíti a súlycsökkentést. Az étkezés és a testmozgás fenntartható, kiegyensúlyozott megközelítése kulcsfontosságú a sikeres, hosszú távú testsúlykezeléshez.

Türelem hiánya
A fogyás és annak megtartása időt, elkötelezettséget és következetességet igényel. Sokan elbátortalanodnak, ha nem látnak olyan gyorsan eredményeket, mint szeretnék, és végül feladják céljaikat. Értsd meg, hogy az egészséges, fenntartható fogyás általában heti fél – 1 kg. Ünnepeljük a kis eredményeket, és maradjunk türelmesek a folyamat során.

A kalóriák alábecsülése

Megdöbbentően könnyű alábecsülni az elfogyasztott kalóriák számát, különösen, ha esztelenül nassolunk. A kalóriakövető alkalmazás, az adagok méretének csökkentése, valamint az, hogy mindenre odafigyelünk, amit eszünk és iszunk, segíthet abban, hogy elszámoltathatóak maradjunk, és a fogyás céljainak megfelelően haladjunk.

A sikeres fogyáshoz vezető út ritkán könnyű, de a gyakori buktatóknak a megértése segíthet leküzdeni az akadályokat, és elérni céljainkat. Megfelelő gondolkodásmóddal, életmódbeli szokásokkal és támogató rendszerrel a fogyás fenntartása abszolút lehetséges.

További érdekes cikkekért kövessetek minket a Facebook oldalunkon!

Felhasznált képek: pexels.com

BELÉPÉS

Lost your password

REGISZTRÁCIÓ

By clicking on “Register Now” button you are accepting the Terms & Conditions