Az éhségérzet okai és a jóga

Az éhségérzet okai és a jóga

Elhivatott jógagyakorlóként tudjuk, milyen fontos a testünk jelzéseire hallhatni, és tiszteletben tartani szükségleteinket. De amikor az éhség jeleiről van szó, túl könnyű lehet figyelmen kívül hagyni vagy ezeket a létfontosságú üzeneteket – különösen, ha egy kihívásokkal teli ászana gyakorlat közepén vagyunk. Akár egy bizonyos testsúly megtartására, akár a sportteljesítmény maximalizálására törekszünk, vagy egyszerűen csak egészséges kapcsolatot szeretnénk kialakítani az ételekkel, jógaútunk elengedhetetlen része, hogy megtanuljuk felismerni és reagálni testünk természetes éhségritmusára. Ebben az útmutatóban olyan gyakorlati tippeket mutatunk be, amelyek segítségével jobban ráhangolódhattok egyéni étkezési szokásaitokra, megtudhatjátok, hogy mik az éhségérzet okai, és ezt a tudatosságot felhasználva javíthatjátok általános jóléteteket a szőnyegen és azon kívül is.

Az éhségérzet okai- Az éhség fiziológiája

Az éhség egy összetett fiziológiai válasz, amelyet a hormonok, neurotranszmitterek és más biokémiai jelek összessége irányít a szervezetben. Amikor a gyomrunk üres, és a vércukorszintünk csökkenni kezd, az emésztőrendszerünk speciális sejtjei felszabadítják az “éhséghormont” , más néven ghrelin-t, amely az agyba jut el, és éhségérzetet vált ki.

Ezzel egyidejűleg a leptin hormon szintje csökken, jelezve az agynak, hogy ideje felkutatni és elfogyasztani az ételt. Ezek a hormonális ingadozások az energiaszintünket, a hangulatunkat és a kognitív funkcióinkat is befolyásolják – mindez hatással lehet a jógagyakorlatunkra is.

Az éhség fizikai megnyilvánulásainak felismerése, mint például a korgó gyomor, a fáradtság, az ingerlékenység vagy a fókuszálási nehézség, az első lépés a test jelzéseire való ráhangolódásban. De az éhség érzése finomabb formákat is ölthet, például enyhe szédülés, nyugtalanság vagy a szokásos légzési szokások fenntartásának nehézsége a jóga gyakorlás ideje alatt.

Az interoceptív tudatosság fejlesztése

A jóga egyik alapelve az „interoceptív tudatosság” fejlesztése, vagyis az a képesség, hogy érzékeljük és értelmezzük a saját testünkben előforduló finom érzeteket. Ez a fokozott testi öntudat létfontosságú az éhség korai jeleinek felismeréséhez és az azokra való időben történő reagáláshoz.

A jógaszőnyegen tegyük szokásunkká, hogy rendszeresen megfigyeljük, hogyan érzi magát a testünk. Tartsunk szünetet a gyakorlat során, hogy észrevegyük az energiaszintünk változásait, az izomfeszülést vagy az emésztési érzeteket. Figyeljünk arra, hogy a légzésünk nehezedik-e, vagy hogy nyugodt, vagy nyugtalanabb-e az elménk – ezek mind finom jelzések lehetnek arra vonatkozóan, hogy testünknek táplálékra van szüksége.

Idővel ez az interoceptív tudatosság másodlagossá válik, lehetővé téve, hogy zökkenőmentesen integráljuk az éhséget a jógarutinunkba. Még az is előfordulhat, hogy bizonyos ászanák vagy pránájáma technikák segítenek felerősíteni a belső éhségjelzésekre való érzékenységet.

Kísérletezzünk az időzítéssel és az adagméretekkel

Ahogyan minden jógázónak egyedi testtípusa és fizikai képességei vannak, mindannyiunknak megvannak a saját egyéni éhségmintái és anyagcsere-szükségletei. Az étkezések optimális időzítése és az elfogyasztott ételek mennyisége olyan tényezőktől függően változhat, mint az életkor, az aktivitási szint, az egészségi állapot és a személyes emésztési ritmus.

Egyes jógiknak szükséges a reggeli gyakorlás előtt egy kis harapnivalót magukhoz venniük, hogy elkerüljék a szédülést vagy a kimerültséget az edzés során. Mások úgy érzik, hogy éhgyomorra jobban teljesítenek, vagy ha túl sokat esznek az esti óra előtt, akkor lomhának és kényelmetlennek érzik magukat az előrehajlások és csavarások során.

Kísérletezzünk a különböző étkezési időpontokkal és az adagméretekkel, hogy megtudjuk, mi a legjobb a szervezetünknek. Fokozottan figyeljünk arra, hogyan érezzük magunkat a jógaórák alatt és után, és használjuk ezt a visszajelzést a módosításokhoz. Idővel alaposan megértjük majd személyes ritmusunkat, és tudni fogjuk, hogyan táplálkozzunk úgy, hogy az segítsen minket a jóga gyakorlásában.

Az éhségérzet okai: Kerüljük az éhség figyelmen kívül hagyását vagy elnyomását

Fontos megjegyezni, hogy az éhség természetes, egészséges testi jelzés – nem ellenség, amelyet le kell győzni vagy figyelmen kívül kell hagyni. Ha a jógagyakorlat során megpróbáljuk  figyelmen kívül hagyni az éhségérzetet, annak súlyos következményei lehetnek, mind a szőnyegen, mind azon kívül.

Ha figyelmen kívül hagyjuk vagy elnyomjuk az éhséget, testünk stresszes állapotba kerül, ami kortizol és más hormonok felszabadulását idézi elő, amelyek csökkenthetik az energiánkat, a fókuszt és a fizikai teljesítményt. Ez a stresszreakció olyan fizikai tünetekben is megnyilvánulhat, mint a szédülés, remegés, vagy az ászanák során a megfelelő testtartás és légzésszabályozás fenntartásának képtelensége.

Hosszú távon az éhség rendszeres figyelmen kívül hagyása számos más problémához vezethet, beleértve az anyagcsere zavarait, a rendellenes étkezési szokásokat és a test velünk született bölcsességétől való általános elszakadásunkat. Ahelyett, hogy erőlködnénk, próbáljuk meg együttérzően elfogadni a testünk éhség jelzéseit, és úgy reagálni rájuk, hogy mind testi, mind szellemi jólététünk érdekében teszi ezt.

Részesítsük előnyben az öngondoskodást

Végső soron, ha megtanulunk hallgatni testünk jelzéseire, és megértjük, mik az éhségérzet okai, az egyfajta öngondoskodásnak számít, amellyel tiszteletben tartjuk fiziológiánk bölcsességét, és több szinten is támogatjuk magunkat. A tudatos táplálkozás, nemcsak a sportteljesítményünk javulását fogja eredményezni, hanem a mentális tisztaság, az érzelmi egyensúly és a spirituális kapcsolat javulását is magával hozza.

Tehát a következő alkalommal, amikor kiterítjük a szőnyeget, tegyünk tudatos erőfeszítéseket annak érdekében, hogy ráhangolódjunk belső érzéseinkre. Milyen érzéseket tapasztalunk? Szükséges-e ennünk? Válaszoljunk ezekre a jelzésekre türelemmel, kíváncsisággal és együttérzéssel, tudva, hogy testünk természetes ritmusainak tiszteletben tartásával képessé válunk arra, hogy teljesebben, tudatosabban és hitelesebben éljük meg a jógát.

További érdekes cikkekért a tudatos életmód témakörében kövessetek minket a Facebook oldalunkon, így biztosan nem maradtok le a legújabb hírekről.

Felhasznált képek: pexels.com

BELÉPÉS

Lost your password

REGISZTRÁCIÓ

By clicking on “Register Now” button you are accepting the Terms & Conditions