Ayurvédikus receptek télre
Háromféle típusba osztja az embereket, alkati és jellem szempontból. Ezek a vata, pitta és kapha jellemek. Van ezeknek a kevert verziója, mint a vata-pitta és így tovább. Nemcsak ez embereket, de az ételeket is ezek csoportok mentén kategorizálja. Például a gyömbérnek fűszeres, meleg jelleme van.
Az ayurvédában nagyon fontos, hogy az évszaknak megfelelően táplálkozzunk, és kúráljuk magunkat. Nyárhoz kapcsolódik az napsütés, érés, a télhez pedig a hideg, bekuckózás. Ezt a folyamatot a természetben is nyomon követhetjük. A levelek és gyümölcsök életre kelnek megérnek, míg a tél beköszöntével a visszahúzódás, lombhullatás a jellemző. Ezért télen szükséges a színes, vitamindús, folyadékban gazdag táplálék magunkhoz vétele.
Az ayurvédikus étrendet a saját, egyéni alkathoz mérten, a testünk egyensúlyhiánynak figyelembevételével alakíthatjuk ki. Az ayurvéda megmutatja a konkrét testtípus igényeit és azt, hogy mit kell előnyben részesíteni. Ha bevisszük a konyhánkba, és elsajátítjuk ezt ősi étrendet, megfigyelhetjük, hogy kevesebbet eszünk, de jobban érezzük magunk tőle. Jobb lesz a közérzetünk, elégedettebbnek érezzük magunkat, mert amit eszünk, az valóban táplál. Mivel az ayurvéda úgy véli, hogy minden betegség az emésztőrendszerben kezdődik, az étel az első gyógyszer. A testünk ideális, egészséges táplálkozással optimális egészséget tud fenntartani.
Szeretnénk pár receptet hozni, ami így a téli időszakban is a megfelelő értékű tápanyagot és vitamin forrásokat nyújtja. A szervezetünknek ilyenkor is fontos a kellő ásványi anyagban és rostban gazdag ételek fogyasztása. Figyeljünk oda az egészséges életmódra, ami a helyes táplálkozásnál kezdődik.
Nézzünk két ayurvédikus receptet télre!
Datolyás- mandulás meleg ital
Hozzávalók
- 1 csésze mandulatej
- 1 csipet fahéj
- 2 darab magozott datolya
- kis darab gyömbér
Elkészítés
A legjobb eredményért csinálhatunk házi mandulatejet.
- A datolyát áztassuk be 5-10percbe meleg, langyos vízbe.
- A mandulatejet langyosítsuk fel, semmiképp se forraljuk.
- Az összes összetevőt tegyük egy mixerbe és turmixoljuk össze.
- Az intenzívebb hatás érdekében hozzáadhatunk 1 teáskanál ghee-t (indiai tisztított vaj). Ha nincs otthon ghee-n, a kókuszzsír is megfelel.
A mandulatejet helyettesíthetjük kókusztejjel is.
Hogyan hat ez a téli ayurvédikus recept?
A habos-mandulás ital feltölti és táplálja a testet, a meleg és krémes jelleme miatt különösen jól tud esni hideg időben. Ez az ital a jelleme miatt tökéletes kiegészítője az ayurvédikus étrendnek. A datolyák megédesítik, míg a gyömbér a tüzes jellemét adja a turmixhoz. Megkoronázzuk a fahéjjal, am a fűszeres, csípős jelleme miatt, igazi ízkompozíciót ad az italnak. Felmelegíti és komfortos érzésekkel tölti meg az egész testet. Hideg időszakban ez a krémes, datolyás, mandulás ital megnyugtatja az elmédet és édesíti a hangulatot.
Érdemes kipróbálni!
Sütőtök krémleves édesköménnyel és gyömbérrel
Hozzávalók
- ¼ teáskanál feketebors
- közepes méretű sütőtök
- 1 teáskanál édeskömény
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 evőkanál ghee (lehet kókuszzsír is)
- kis darab gyömbér (ízlés szerint)
- fél lime leve
- kisebb méretű vöröshagyma
- só, víz
Elkészítés
- A sütőtököt 180 fokon fél órára tegyük be a sütőbe. Sütés után a héj könnyen eltávolítható. Hámozás után vágjuk kis kockákra a tököt.
- Melegítsünk 2 evőkanál ghee-t egy nagy edényben. Adjunk hozzá a kockára vágott hagymát és pirítsuk meg. Vágjuk fel a gyömbért és a fokhagymát, és majd dobjuk bele az edénybe, amikor a hagyma barnulni kezd. Adjunk hozzá sót, borsot és az édesköményt. További harminc másodpercig süssük, ügyelve arra, hogy a fokhagyma ne égjen meg. Majd adjuk hozzá a kockázott sütőtököt és 4 csésze vizet. Forraljuk fel.
- Tegyük kicsire a lángot és nagyjából még 20 percig főzzük. Turmixoljuk össze, ha megpuhult a sütőtök. A kész levesbe nyomjunk egy fél lime levét.
- Forrón tálaljuk, akár magvas kenyér kíséretével.
Hogyan hat ez a téli ayurvédikus recept?
A Sütőtök krémleves édesköménnyel és gyömbérrel melegséget és feltöltődést kínál számunkra. A természetben a nyári napon a gyümölcsök és zöldségek magukba szívják a nap erejét. Ugyanígy a sütőtöknek a csodás narancssárga színe emlékeztet minket a nyári napsütésre, amelyet ősszel és télen tudunk learatni és táplálékként magunkhoz venni. Mostmár az édes és érett sütőtökkel találkozunk, amely nagyszerű része a téli étrendnek. Ebben az időszakban, amikor a testünk színesebb, táplálóbb, földelőbb ételekre vágyik, érdemes beikatatni az étrendünkbe. A gyömbér és az édeskömény jelleméből adódóan forró és ezáltal könnyebb emészthetőséget ad ennek a kellemes levesnek. Ez a legkiválóbb otthoni hangulatú étel – megelégedést hoz a belső otthonunkba.
Ha szeretnénk többet megtudni az ayurvédikus táplálkozásról, érdemes szakkönyveket és szakértők ajánlásait megkérdezni. Ez egy nagyszerű irány az egészséges életmód kialakításához és a tudatos étkezéshez egyaránt.
A fenti két recept teljesen az ayurvéda hagyományaihoz hű, forrás: JoyfulBelly school of ayurvedic diet.