Érzelmi evés: miért nem elég ellenállni?
Mindannyian tudjuk, hogy mit jelent az érzelmi evés. Egy hosszú, stresszes munkanap, vagy egy szeretett személlyel való veszekedés esetleg szakítás után képesek vagyunk az evésbe menekülni, hogy enyhítsük fájdalmunkat, vagy levezessük a stresszt. Ezekben a pillanatokban a kísértés, hogy egy doboz fagylaltért, egy zacskó chipsért vagy valamilyen más megnyugtató ételért nyúljunk, elég nagy.
Az érzelmi evés hihetetlenül gyakori jelenség. A tanulmányok azt mutatják, hogy a túlevést negatív érzelmek okozzák, nem pedig a fizikai éhség. Ez nem meglepő, hiszen az étel és maga az egész folyamata átmeneti örömérzetet, kényelemérzetet nyújthat, vagy elvonhatja a figyelmünket attól, amit éppen érzünk. A probléma az, hogy ez csak pillanatnyi kielégülést nyújt, így az érzelmi evés evés gyakran bűntudathoz, szégyenérzethez és az eredeti érzelmek súlyosbodásához vezet. De mit tehetünk ellene és miért nem tudunk neki ellenállni? Nézzük meg.
Érzelmi evés: miért nem tudunk ellenállni?
Az alábbiakban megvizsgáljuk, miért nem tudunk ellenállni az érzelmi evésnek, valamint hogy miért nem elég szimplán csak ellenállni neki.
A kiváltó ok figyelmen kívül hagyása: Amikor megpróbálunk egyszerűen “ellenállni” az érzelmi evés késztetésének, akkor csak a tünetet kezeljük, nem a mögöttes problémát. A viselkedést irányító nehéz érzelmek még mindig ott vannak, és arra várnak, hogy újra felszínre kerüljenek.
Kevés akaraterő: Az akaraterő olyan, mint egy izom – idővel elfáradhat, különösen akkor, ha már stresszesnek vagy kimerültnek érezzük magunkat. Megpróbálni tiszta akaraterővel ellenállni az érzelmi evésnek, felfelé ívelő küzdelem.
Időszakos falási rohamok: Ha mereven korlátozunk bizonyos ételeket, vagy azt mondjuk magunknak, hogy „nem kaphatjuk meg” azokat, az gyakran visszaüt, és ipont az ellenkezőjét érhetjük el vele, mint a valódi célunk lenne. Ez a fajta magatartás egészségtelen, fenntarthatatlan kapcsolatot hoz létre az élelmiszerrel. Tehát, ha hajlamosak vagyunk az érzelmi evésre, semmikképpen ne próbáljunk meg bizonyos ételeket kizárni az étrendünkből, inkább fogyasszuk őket rendszeresebben, csak kevesebb mennyiségben.
Tehát, ha az érzelmi evés elleni ellenállás nem a megoldás, mit tehetünk helyette? Íme néhány hatékony stratégia.
Tippek az érzelmi evés kezelésére
Azonosítsuk az érzelmi evést kiváltó tényezőket:
Próbáljunk egy kis tudatosságot vinni a mindennapjainkba, és figyeljük meg, hogy mikor és miért fordulunk az ételekhez a megkönnyebbülés vagy a boldogságérzet elérése érdekében. Akkor fordul elő, amikor stresszesnek érzed magad a munkahelyeden? Magányos? Unott vagy? Az érzelem felismerése és megnevezése lehet az első lépés az egészségesebb kezelési módok megtalálásához.
Törődjünk magunkkal:
Ahelyett, hogy szégyenkeznénk vagy bántanánk magunkat az érzelmi evés miatt, próbáljunk kedvesen, megértően és nem ítélkezően bánni magunkkal. A szégyen és a bűntudat csak megnehezíti a ciklus megszakítását.
Keressünk alternatív megküzdési mechanizmusokat:
Amikor késztetést érzünk az evésre, álljunk meg egy pillanatra, és tegyük fel magunknak a kérdést, mire vágyunk valójában. A kérdések lehetnek az azonosításra a következők: Pihenésre van szükségem? Figyelemelterelésre van szükségem? Ezután próbáljuk meg más módon kielégíteni ezt az igényt, legyen szó egy barát felhívásáról, egy meleg fürdőről vagy sétálásról.
Ha étkezésre kerül a sor, figyeljünk oda az étkezés adta élményre. Figyeljük meg az elfogyasztott ételek ízét, azok állagát és ezek hatására a bennünk felmerülő érzéseket. Kérdezzük meg magunktól, hogy az étel valóban csillapítja-e az éhségünket, vagy még mindig valami mást keresünk.
Kérjünk támogatást:
Az érzelmi evés egy mélyen gyökerező probléma következménye lehet, és nehéz lehet egyedül legyőzni. Keressünk fel egy terapeutát, vagy táplálkozási szakértőt, vagy esetleg egy támogatói csoportot, ahogy hasonló problémákkal küzdő személyekkel találkozhatunk és egészségesebb megküzdési stratégiákat kaphatunk a probléma kezelésére. Így elkerülhetjük az elhízást és a betegségek kialakulásának kockázata is csökken.
Összefoglalva
A lényeg az, hogy az érzelmi evés természetes és általános emberi viselkedés – ezért ne tekintsünk rá kudarcként vagy szégyellnivaló jelenségként. A kulcs az, hogy együttérzéssel közelítsünk magunkhoz, és legyünk hajlandóak feltárni a mélyebb érzelmi szükségleteket, amelyek vezérlik a cselekvéseinket. Megfelelő eszközökkel és támogatással megtörhető a körforgás, és egészségesebb, kiegyensúlyozottabb kapcsolat alakíthatunk ki az élelmiszerekkel, és megőrizhetjük egészséges súlyukat.
Ha stressz hatására eszünk, a jógázás segítségünkre lehet a stresszkezelésben. A legjobb budapesti jógastúdiók mindenkit szeretettel várnak különböző óratípusokkal.
További érdekes cikkekért kövessetek minket a Facebook oldalunkon, így biztosan nem maradtok le a legújabb hírekről.
Felhasznált képek: pexels.com